W sierpniu mija 50 lat od wyprawy do jaskini Gruberhornhöhle w Austrii, którą zorganizowała Komisja Taternictwa Jaskiniowego Zarządu Głównego Klubu Wysokogórskiego, mająca wówczas swoją siedzibę w Zakopanem.
Christian Parma nawiązał kontakty z grotołazami austriackimi m. in. z klubem Landesverein für Höllenkunde w Salzburgu, czego efektem była rekonesansowa 4- osobowa wyprawa Sekcji Taternictwa Jaskiniowego w Zakopanem do Gruberhornhöhle w 1969 roku.
Ponieważ w jaskini tej, odkrytej przez Austriaków były nadal możliwości jej pogłębienia, wyjechała w następnym roku do Austrii 11-osobowa wyprawa, składająca się z taterników jaskiniowych z Krakowa i Zakopanego, pod kierownictwem Christiana Parmy. Uczestniczyło w niej również kilku grotołazów austriackich. Wyeksplorowano około 500 metrów nowych ciągów, w tym 380 metrów pionowych w dolnych partiach. Po tej wyprawie Gruberhornhöhle miała 854 metry deniwelacji i była najgłębszą jaskinią w Europie Środkowej i 6 co do głębokości na świecie. Wyprawa ta zapoczątkowała pół wiekową polską eksplorację jaskiń w Alpach Austriackich. Prawie co roku wyjeżdżały do Austrii wyprawy polskich grotołazów a czasem nawet było ich kilka w roku. Polacy odkryli kilkaset jaskiń w różnych masywach górskich, kilka z nich wyeksplorowali do głębokości ponad 1000 metrów. Do Polaków należy również wyeksplorowanie jaskini Lamprechtsofen, obecnie najgłębszego trawersu jaskiniowego na świecie o deniwelacji 1735 metrów.