17. Moc Gór
24-27 VI 2021
W ramach konkursu filmowego zaprezentowano 31 filmów z całego świata, w tym 4 produkcje polskie. Przyznano 8 nagród:
GRAND PRIX SCHRONISKA PTTK MORSKIE OKO
GODSPEED, LOS POLACOS!
reż. Adam Nawrot, 2020
Adam Nawrot, syn emigrantów do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej odnalazł w opowieściach pokolenia swoich ojców fascynujące wątki. Powrócił do przeszłości, do nieistniejącego już świata i z pomocą archiwalnych materiałów filmowych, telewizyjnych, prasowych, animacji, wizualizacji, dźwięków i muzyki oraz relacji dzisiejszych „Canonades” zrekonstruował go, budując fascynujący film o marzeniach młodych Polaków w latach 70., o zdobyciu najgłębszego kanionu świata i szalejących dookoła wichrach historii.
NAGRODA FUNDACJI HIMALAIZMU POLSKIEGO IM. ANDRZEJA ZAWADY DLA NAJLEPSZEGO FILMU POLSKIEGO
ŚCIANA CIENI
reż. Eliza Kubarska, 2020
Film przenosi nas w Himalaje, gdzie pod pretekstem wyprawy na wysoki szczyt autorka otwiera dla widza świat Szerpów, plemienia odwiecznie związanego z górami wysokimi. Autorka, co Jury doceniło w sposób szczególny, zadaje za pośrednictwem jednej rodziny szerpańskiej sobie i widzom pytanie o rolę gór w ich życiu, ryzyko społeczne jakie niesie za sobą praca tragarza wysokogórskiego oraz zadaje pytania o ich pragnienia i potrzeby. Czyni to, co także Jury bardzo doceniło, z niezwykła wrażliwością i atencją. Film wyróżnia się warsztatem twórczym i doskonałą jakością realizacyjną.
NAGRODA DYREKTORA TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
KIEDY ŚNIEG TOPNIEJE
reż. Aleksei Golovkov, 2021
Autor filmu umiejętnie przeciwstawia sobie dwa równoległe wątki pozornie niezwiązane ze sobą. Chaotyczny świat pracującej w sklepie w Rzymie dziewczyny i pełen harmonii i majestatu świat jej ojca, samotnego pasterza reniferów. Wnikliwa obserwacja życia na Syberii we wspaniałym otoczeniu surowej i bezkresnej tajgi skłaniają do refleksji nad miejscem człowieka we współczesnym świecie.
NAGRODA HOTELU MISTRAL W GNIEWINIE W KATEGORII KULTURALNO-SPOŁECZNEJ
ŚWIĘTY CHLEB
reż. Rahim Zabihi, 2020
Nikt nie decyduje się zostać kulbarem – to po prostu nieunikniona konsekwencja braku innej formy pracy. Od pierwszego ujęcia film trzyma w napięciu, pokazuje nam ogromną siłę i determinację kulbarów, którzy z powodu biedy, głodu i rozpaczy transportują towar przez górskie przełęcze, stawiają czoła wielu niebezpieczeństwom i ekstremalnej pogodzie. Zrobią wszystko, aby pomóc swojej rodzinie i przynieść na stół święty Chleb. Reżyserowi udało się stworzyć bardzo mocny i przejmujący dokument, który zostaje w pamięci długo po zakończeniu filmu!
NAGRODA POLSKIEGO ZWIĄZKU ALPINIZMU W KATEGORII SPORTOWO WYCZYNOWEJ
BRENVA ZIMĄ
reż. Thibaut Sichet, 2020
Jury doceniło oryginalny zamysł realizacyjny polegający na utrzymanej w konwencji kina czarno-białego niemal reporterskiej relacji z dramatycznej i niestety zakończonej niepowodzeniem akcji ratunkowej w Alpach. Autorzy filmu zastosowali w nim ascetyczną formę filmową wykluczającą inscenizacje i polegali wyłącznie na oryginalnych materiałach filmowych, co dodało temu obrazowi niezwykły urok. Walory filmu uzupełniają doskonały montaż i oryginalna warstwa muzyczna.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
OPĘTANY
reż. Jakub Brzosko, 2021
NAGRODA JURY STUDENTÓW I DOKTORANTÓW CENTRUM EUROPEJSKIEGO UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
ŚWIĘTY CHLEB
reż. Rahim Zabihi, 2020
NAGRODA JURY MŁODZIEŻOWEGO
ŚCIANA CIENI
reż. Eliza Kubarska, 2020
NAGRODA SPECJALNA
NASZE GÓRY
reż. Kobas Laksa, 2021
Historia rodziny wychowującej synów z autyzmem, prowadzących oryginalną terapię ruchową i psychiczną polegającą na wędrowaniu z dziećmi w różnych górach jest sama w sobie wzruszająca i chwytająca za serce. Twórcy filmu zdaniem Jury w niezwykle subtelny i delikatny sposób pokazali niezwykłe uczucie łączące rodzinę, determinację rodziców, miłość i przywiązanie. Dla autorów filmu, co Jury także doceniło, najważniejszy był autentyzm i prostota przekazu.
Szczegółowe informacje o tym, co działo się podczas 17 festiwalu MOC GÓR: