Moc Gór Festiwal

Filmy

 

 

PIONEERS

reż. Alessandro Beltrame / Włochy / 2022 / 30’

10 siernia 2021, Peter Moser pokonał klasyczną “łańcuchówkę” łącząc sześć głównych szczytów Pale di San Martino w ciągu jednego dnia. Inspirowany dokonaniami pionierów wspinaczki sprzed wieków, Peter przeszedł śladem historycznych dróg przez nich wytyczonych, samotnie, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu przewodnickim. Konfrontacja z górami na równych prawach, szybka – ale bez zbytniego pośpiechu – wspinaczka, a przede wszystkim osobista, intymna podróż w poszukiwaniu korzeni alpinizmu i swojego własnego miejsca w nim. Jeden dzień, który pozwolił mu upewnić się, że emocje związane z odkrywaniem nowego nadal są możliwe, i że natura, z którą możemy w górach obcować jest tak samo zachwycająca jak w pionierskich czasach alpinizmu.

KOHUT

reż. Michał Aleksander Adamowicz & Filip Chudzyński  / Polska / 2022 / 49’

Marzeniem bohatera i zarazem narratora filmu, jest zbadanie tajemnic cietrzewi, ptaków, które od niemal 30 lat są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Badania prowadzi w dzikich i niedostępnych rejonach Tatr. Jak się jednak okazuje, natura nie zawsze sprzyja takim przedsięwzięciom i planowanie czegokolwiek jest niezwykle trudne. 

Film powstał we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

 

 

 

 

 

 

ON A MARCHÉ SOUS LA TERRE

reż. Alex Lopez / Francja / 2022 / 52’

Ludzkie pragnienie eksploracji jest od początków cywilizacji niezaspokojone. W kosmosie, w otchłaniach oceanów, na szczytach gór czy w czeluściach jaskiń – ciągle próbujemy przesunąć granice niemożliwego i odpowiedzieć na odwieczne pytanie – „co jest dalej?”. Cédric Lachat (znakomity wspinacz, zwycięzca Rock Master w Arco z 2010) i David Parrot (doświadczony eksploratora jaskiń na całym świecie) próbują znaleźć połączenie dwóch wielkich jaskiń w masywie Vercors – Gouffre de la Fromagère i legendarnej Gouffre Berger, pierwszej w historii, której zbadana głębokość przekroczyła 1000 m. Unikatowe zdjęcia z wnętrza jaskini zapierają dech w piersiach nie tylko pięknem podziemnego świata, ale także niemal namacalnym poczuciem poruszania się w wąskich, mokrych korytarzach. Autorzy filmu przekazując pasję, która napędzała całe pokolenia speleologów pokazują,  że ta uważana często za bezcelową działalność, jest w istocie właściwą wszystkim odkrywcom próbą zaspokojenia ciekawości – coraz dalej, coraz wyżej, coraz głębiej.

DREAMA TEAM

reż. Chad Weber & Steve Vanderheide / USA / 2023 / 65’

Dreama Walton jest mamą, pełnoetatową pracowniczką firmy software’owej i amatorską biegaczką ultra. W „Dreama Team” to zapis jej przygotowań do startu w największej imprezie ultra w USA – The Western States 100. Pokazuje jak bolesne doświadczenia z przeszłości mogą służyć za inspirację i jak wsparcie i energia dopingująca ją do pracy może nadejść z najmniej oczekiwanej strony. Film zagląda też za kulisy tego sportu i ukazuje ciemniejszą jego stronę – emocjonalną huśtawkę i walkę, którą toczy się ciągle przede wszystkim we własnym umyśle. 

Dreama nie miała łatwego dzieciństwa, brakowało w nim autorytetów, które mogłaby naśladować, doznała psychicznego i fizycznego cierpienia, ale społeczność biegaczy dała jej szansę zobaczenia jasnej strony życia. “Dreama Team” nie jest wyłącznie historią o bieganiu ultramaratonów. Jest opowieścią o kimś, kto nie cofa się przed walką i stawia czoła wszystkim wyzwaniom jakie przynosi życie.

 

 

 

 

ALLE RADICI DEL CIELO

reż. Rafaella Claudia Tolicetti / Włochy / 2023 / 90’

Jak zapuścić korzenie w miejscu, w którym nie rośnie ani jedno drzewo? Chata Oreste, alpejskie schronisko położone na wysokości 2600 m jest niezwykłe. Z dala od szlaków, otwarte przez cały rok, jest prowadzone przez rodzinę Squinobal, ludzi, którzy postanowili doświadczać gór inaczej. Chcąc ograniczyć swój wpływ na środowisko energię czerpią wyłącznie ze źródeł odnawialnych, przeszli na kuchnię całkowicie wegańską a do schroniska nadal nie prowadzi droga czy wyciąg narciarski. Śledząc historię Arturo i jego brata, Oreste, któremu schronisko jest dedykowane. Czytamy kolejne karty historii alpinizmu, które obaj zapisali – od Doliny Aosty aż po Himalaje. Właściciele schroniska pokazują też jak duże i gwałtowne zmiany klimatyczne zachodzą w ich bezpośrednim otoczeniu.

 

 

 

ALTAVIA 4000

reż. Luca Matassoni & Marco Tonolli / Włochy / 2023 / 37’

Gabriel “Gab” Perenzoni i Nicola “Noc” Castagna poznali się podczas jednego z kursów dla przyszłych przewodników wysokogórskich. Szybko okazało się, że nie tylko dogadują się świetnie, ale także, że obaj mają ambitne zamierzenie – wejście na wszystkie 82 alpejskie czterotysięczniki. Zaplanowali dokonanie tego w ciągu jednego sezonu i w tej podróży, przez całe niemal Alpy możemy im w filmie towarzyszyć. Jak każde takie przedsięwzięcie, projekt Gabriela i Nicoli wymaga nie tylko fizycznej wydolności, ale jest też sporym wyzwaniem dla ich psychiki. Oprócz podróży przez kolejne wierzchołki zaglądają coraz głębiej wewnątrz siebie, odkrywając to jaki wpływ na nich ma tak ekstremalne wyzwanie.

 

 

 

 

 

 

 

KOSIAK

reż. Grzegorz Szczepaniak / Polska / 2022 / 70’

Film opowiada historię młodego pilota szybowcowego Stanisława Bieli i jego drogi do spełnienia marzeń – pobicia rekordu świata w locie szybowcem. Przez pryzmat relacji z instruktorem, Adamem Czeladzkim, który dobrze zna smak zwycięstwa i porażki, obserwujemy zmagania obu mężczyzn w niełatwym świecie wyczynowego sportu, gdzie każdy dąży do sukcesu. Film pokazuje przygotowania w Polsce i próby bicia rekordów w Afryce – jakże daleko od Podhala, skąd pochodzi Staś. Obserwujemy dynamikę relacji obu mężczyzn i szukamy odpowiedzi na pytanie, czy latanie szybowcem to naprawdę marzenie Stasia.

 

 

 

 

AUFFE UME OWE

reż. Manuela Mandl & Wolfgang Gollmeyer / Austria / 2022 / 9’

Manuela jest Mistrzynią Świata Freeride i ma na koncie zwycięstwo w prestiżowych zawodach Verbier Xtreme w 2022. Film jest zapisem jej rozmowy z babcią, która całe życie spędziła na nizinach. Manuela próbując wyjaśnić co fascynuje ją w górach i czemu uprawia potencjalnie niebezpieczny sport, daje odpowiedzi na najbardziej nurtujące ją pytania sama sobie. Film dotyka bieżącej polityki, kobiet w sporcie i zmian klimatycznych, ponieważ przeżycia ostatniego sezonu narciarskiego zainspirowały Manuelę do zabrania głosu w tych kwestiach. Stawia pytanie o wartość tego co robi i o to czy uprawianie sportu jest nieodzownym elementem dobrego życia. Wszystko na przestrzeni zaledwie kilku minut, w tempie, w jakim toczy się życie wyczynowego sportowca.

 

 

 

 

 

 

ANTON PALZER: BREAKING THE CYCLE

reż. Lukas Gellert / Austria / 2022 / 46’

Mistrz Świata w skimo postanawia radykalnie zmienić zwoje życie i wprawia sportowy świat w osłupienie decydując się na zmianę dyscypliny. Na dodatek na skrajnie odmienną od jego rodzimej – kolarstwo szosowe. Stawia na niego jeden z najbardziej znanych w zawodowym peletonie teamów – BORA-hansgrohe. Mimo, że jest debiutantem, nie może liczyć na ulgowe traktowanie i od razu trafia w sam środek kolarskiego cyrku. Wszystko jest inne i trudniejsze niż się spodziewał. Sportowiec, który całą karierę pracował na własny rachunek musi schować własne pragnienia i ambicje do kieszeni stać się trybikiem w sprawnie funkcjonującej machinie zawodowego teamu. Ratuje go tylko poczucie humoru i niewiarygodna wydolność.

JÖTNAR

reż. Lukas Kusstatscher / Włochy / 2023 / 24’

Dani Arnold jest jednym z najlepszych wspinaczy lodowych na świecie. Wspina się bowiem nie tylko skutecznie, ale też nieprzeciętnie szybko. Bicie rekordów nie jest jednak jego jedynym zajęciem. Sporo czasu poświęca na szukanie nowych lodowych wyzwań, najlepiej w miejscach z dala od najpopularniejszych miejscówek. Jest jedno miejsce, które zafascynowało go szczególnie – Islandia. W lutym 2022, z Martinem Echserem i Davide Guzzardi wybrał się na wschodnie rubieże wyspy – do Jötnar.

 

 

 

 

BUTTERFLY CIRCUS

reż. Christophe Margot / Szwajcaria / 2023 / 19’

Fred Moix i Didier Berthod – legenda wspinania w rysach – są przyjaciółmi od lat. W 2021 dokonali w Alpach odkrycia, które rozpaliło ich wyobraźnię. Znaleźli niezwykłej urody rysę, którą nie prowadzi żadna droga wspinaczkowa, a to w Alpach jest bardzo rzadkie. Przejście jej wymaga długich przygotowań i kiedy Didier wyjeżdża do Kanady, Fred rozpoczyna proces żmudnych ćwiczeń. W swojej „sali treningowej” urządzonej w stodole próbuje odtworzyć najtrudniejsze elementy drogi, która nazwali „Butterfly Circus”. Drogi, która może być klejnotem w jego 30-letniej karierze wspinacza.

SPEED EXPEDITIONS

reż. Dario Tubaldo & Alex D’Emilia / Włochy / 2023 / 54’

Z Iranu, przez Turcję, w Himalaje. Benedikt Boehm, wspinacz i ambasador WWF zabiera nas na podróż, w której ze swoim partnerem, Prakash Sherpa, będą odkrywać bioróżnorodność Nepalu. W wycieńczającym upale i wilgotności w sercu dżungli, spotykają nosorożce, tygrysy i hipopotam, aby niemal zaraz ścigać się z czasem zmierzając na himalajskie szczyty. Po drodze spotykają nie tylko obezwładniającą urodą przyrodę, ale też wspaniałych ludzi.

 

 

 

 

EDLINGER: FREEDOM AT HIS FINGERS

reż. Nils Martin / Francja / 2023 / 52’

Patrick Edlinger był jednym z pionierów współczesnej wspinaczki. Zapisał się w annałach wspinania sportowego nie tylko drogami, które pokonał, ale także swoim niepowtarzalnym stylem. Sprawiał wrażenia jakby płynął po skale i jakby to, co dla innych było wyzwaniem, jemu nie sprawiało żadnej trudności. Czy 10 lat po jego tragicznej śmierci, współcześni wspinacze podążają jego śladami? Czy nadal są tacy, dla których wspinanie jest sposobem i filozofią życia, a nie tylko zawodowym, wyczynowym sportem, gdzie nie ma miejsca na powolne smakowanie dnia za dniem, a rytm wyznaczają kolejne zobowiązania wobec sponsorów? Film, w którym wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, próbuje przez wypowiedzi młodych wspinaczy i kolegów Edlingera nakreślić portret niezwykłego człowieka, który odcisnął na tym czym dziś jest wspinanie sportowe mocne piętno.

BLINDFOLDED

reż. Caterina Cozzio / Włochy / 2023 / 15’

Póżną jesienią, Carlo z grupą przyjaciół, tak jak on, pasjonatów slackline, planuje najbardziej niezwykły w swoim życiu wyczyn. Chce pokonać 430-metrowy highline, zawieszony w jednym z najpiękniejszych miejsc w Dolomitach Brenta. Choć oczywiście zabezpieczenia, których używa obniżają ryzyko, Carlo planuje utrudnić sobie „spacer”, robiąc to z opaską na oczach. Wszystko przekreśla kontuzja… Czy uda mu się pokonać trudności i odnaleźć odpowiedzi na pytanie, które go dręczą? Poza historią Carlo, film dotyka problemów uniwersalnych. Czego trzeba, żeby pogodzić się ze sobą i światem? Jak odnaleźć się w sytuacji, która wywraca wszystkie plany do góry nogami?

 

 

 

 

KM 82

reż. Marinel de Jesus / USA / 2023 / 26’

Od ponad 50 lat, turyści pokonują klasyczny już Szlak Inca wiodący do Machu Picchu w Peru. Choć to tylko nieco ponad 40 km, to różnica wysokości, którą trzeba pokonać, powoduje, że marsz trwa 4 dni. Na szlaku pracują więc porterzy, przenosząc wszystko co potrzebne – od namiotów, poprzez kuchnię, żywność, aż po prywatny bagaż turystów. Mimo, iż wszystko organizują duże agencje, a turyści płacą za ich obsługe niemało, warunki na jakich pracują porterzy urągają standardom.

 

KM 82 pokazuje jak się organizują i jak próbują walczyć o swoje prawa – uczciwą zapłatę, odpowiednie warunki pracy, opiekę medyczną czy tak prostą rzecz jak egzekwowanie maksymalnego dozwolonego ciężaru, który przenoszą. Głównym bohaterem jest Alberto, lider Związku Porterów Szlaku Inca. Jego działania, dla których stopniowo znajduje poparcie poza środowiskiem porterów, mają doprowadzić do uchwalenia przez rząd regulacji mających zapewnić wszystkim szeregowym pracownikom sektora turystycznego godziwe warunki pracy.

TO THE HILLS & BACK

reż. Mike Quigley / Kanada / 2022 / 47’

W chacie na odludziu, emerytowany przewodnik górski i jego córka rozmawiają o życiu w górach. Dyskutują o dziedzictwie przekazywanym kolejnym pokoleniom przewodników, o tym co minęło i o tym co budzi ich obawy. Lawiny to niebezpieczeństwo obecne w górach od zawsze. Były zagrożeniem w czasach pionierów eksplorujących niezbadane ostępy i są zagrożeniem dzisiaj, kiedy najznakomitsi sportowcy przesuwają granice niemożliwego. Autorzy filmu, rozmawiając z ludźmi mającymi za sobą takie traumatyczne doświadczenia, chcą pokazać jak inni mogą z nich czerpać wiedzę i przekazują prostą radę: „Ucz się od tych, którzy spędzili w górach całe życie.”

 

 

 

 

POLARNICZKI

reż. Kuba Witek / Polska / 2023 / 60’

Film opowiada nieznane szerzej historie Polek, które były pionierkami badań polarnych w Arktyce i w Antarktyce. To liderki wypraw i naukowczynie, które osiągnęły swoje cele, mimo iż działały w niezwykle zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Spędziły w bazach polarnych wiele zim i stawiały czoła najbardziej niezwykłym trudnościom. Ich praca jest ogromnym wkładem w wiedzę o zmianach klimatu i o tym w jakiej kondycji znajduje się nasza planeta. To historia o nieposkromionej ambicji, upartym dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.

MOUNTAIN GUIDES

reż. Pavol Barabaš / Słowacja / 2022 / 68’

Pierwsze organizacje zrzeszające słowackich przewodników górskich zaczęły powstawać 150 lat temu. Mimo upływu czasu, pewne tradycje pozostają niezmienne. Przewodnicy nadal są strażnikami magicznego, tatrzański świata i nadal pomagają innym ten świat odkrywać, spełniać marzenia i pokonywać swoje ograniczenia. Bez nich nie byłoby to możliwe. Ta praca, choć wydaje się ucieleśnieniem romantycznych wyobrażeń o wolności i przygodzie, ma też wiele ciemniejszych stron…

 

 

 

 

EGOLAND

reż. Ignasi López Fàbregas / Hiszpania / 2022 / 20’

Marek Molek i Bruno Grassi są krok od zdobycia Wielkiego Trolla, najtrudniejszej dziewiczej góry na świecie. Gwałtowna burza, wyczerpanie i fatalne warunki śniegowe nie pozwalają jednak dotrzeć na wierzchołek choć wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Bruno i Marek mają odmienne zdanie na temat tego, czy powinni ogłosić światu swój sukces czy przyznać się do porażki. Podczas niebezpiecznego zejścia, ciągle kłócą się, próbując przekonać się nawzajem.

 

„Egoland” to animacja, która z właściwym gatunkowi dystansem porusza obecne w świecie himalaizmu od zarania dziejów dylematy etyczne. Zaznajomieni z tematem widzowie dostrzegą w tym krótkometrażowym filmie masę subtelnych aluzji, ale nawet bez nich można go odczytać jako satyrę na współczesny, podporządkowany medialnemu rozgłosowi świat.