Moc Gór Festiwal

Jury 2021

międzynarodowy i polski konkurs filmowy

jury

 

 

staszek berbeka

Rocznik 1985, mieszka w Zakopanem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Grafiki), specjalizacja: fotografia. Obecnie prowadzi własne studio graficzne Yak-Yak w Zakopanem. Podczas 14. Spotkań z Filmem Górskim, jego debiut filmowy „Dreamland” otrzymał nagrodę za Najlepszy Film Polski i Nagrodę Publiczności. „Dreamland” był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicą, w tym na festiwalach partnerskich Spotkań z Filmem Górskim, zrzeszonych w The International Alliance for Mountain Film, m.in. w Banff, Trento i w Bańsko, gdzie zdobył nagrodę Grand Prix.

piotr pustelnik

Doktor inżynierii chemicznej, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Trzeci polski himalaista, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, za co otrzymał nagrodę „Super Kolosa 2010”. Twórca projektu „Trzy Korony” – pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. W 2007 otrzymał nagrodę Explorer, przyznawaną co roku światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji podczas Explorers Festival w Łodzi. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk wspinaczkowych “Jedynka” za Tryptyk Himalajski -Cho Oyu, Annapurna Wschodnia, Broad Peak – bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielania pomocy Tybetańczykowi. Od 2016 roku prezes Polskiego Związku Alpinizmu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazałą się jego autobiografia “Ja, pustelnik. Autobiografia”.

 

 

 

 

krzysztof kokoryn

Krzysztof Kokoryn urodził się w 1964 roku w Szczytnie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał u prof. Rajmunda Ziemskiego (1992), natomiast aneks w pracowni filmu animowanego u prof. Daniela Szczechury (film pt. „Tingiel Tangiel”). W 1993 roku na wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych z lat 1992 – 1993 otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa. Na festiwalu filmów studenckich w Krakowie „Tingiel Tangiel” został wyróżniony (1993); na festiwalu filmów o sztuce w Zakopanem film dokumentalny o Antonim Rząsie pt. „Boży Drwal” otrzymał nagrodę publiczności (1995). Jest laureatem kolejnych edycji festiwalu wideoklipów „Yach Film” w Gdańsku – otrzymał nagrody za najlepszą animację w filmach dla zespołu „Voo Voo”: „Wzgórze” i „Zorro”. W 2001 roku nagrodzony za najlepszy wideoklip dla dzieci (film pt. „Magiczna załoga”). Poza realizacją filmów, projektuje plakaty (Spotkania z Filmem Górskim, Bielska Zadymka Jazzowa), okładki płyt (VooVoo, Peter Erskine, Katarzyna Musiał), maluje obrazy. Zaprojektowana przez Krzysztofa Kokoryna okładka płyty Trebunie Tutki + Voovoo-Nootki „Tischner” (wyd. Agora S.A.) uzyskała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2008.

W 2013 Film animowany „Kozica” dostał nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie. 

darek załuski

Zaczął wspinać się w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (Himalaje Zanskaru – pierwsze wejście), Aconcaguę, Mt McKinley, Ama Dablam, Gasherbrum II (1997 i 2006), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/98, 2006/2007), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Shisha Pangmę (2003/2004, 2004/2005) i Gasherbrum I (2012). Filmowiec – amator, swoje filmy realizuje sam – od zdjęć po montaż. Nakręcone przez Darka materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Jego filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Przypadki pani Ani”, „Annapurna na lekko”, „Two on K2” i „No ski no fun” zdobywały nagrody na wielu festiwalach. Większość jego filmów była emitowana na antenie Planete+. Darek uczestniczył we wszystkich projektach wysokogórskich Andrzeja Bargiela: Shisha Pangma, Manaslu, Broad Peak, Śnieżna Pantera i K2.

 

 

 

 

DR MIRELLA KURKOWSKA

Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Centrum Europejskiego  Uniwersytetu Warszawskiego, senator UW w kadencji 2016–2020 oraz 2020–2024. Jako historyk idei zajmuje się m.in. dziejami filmu oraz badaniem relacji pomiędzy przekazem filmowym a świadomością historyczną społeczeństwa. Konfrontacja tego przekazu z wynikami najnowszych badań historycznych jest dla niej punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad specyfiką dziejów kultury i cywilizacji. Prowadzi na UW zajęcia dotyczące kinematografii (Europejski kanon filmowy. Kinematografia na tle dziejów kultury, Film jako źródło wiedzy historycznej, Film a historia. Wzajemne zależności i nieznane konteksty), a także warsztaty filmoznawcze. Po raz pierwszy znalazła się w gronie Jury Festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w 2012 r.  Od tego czasu jest stałym gościem Festiwalu  – w pracach Jury będzie uczestniczyć już po raz trzeci. Trzy lat temu powstało Jury Młodych Filmowców, przekształcone następnie w Jury Studenckie, którym dr Mirella Kurkowska się opiekuje. Jest ona także inicjatorką i koordynatorką ogólnouniwersyteckiego cyklicznego seminarium studenckiego Centrum Europejskiego  UW – Moc Gór. Razem z organizatorami Festiwalu przygotowuje też Dni Górskie na UW, które przerodziły się w stałe wydarzenie wpisane w kalendarz akademicki.

Studenckie

jury

 

 

magdalena teter

studentka Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej Centrum Europejskiego UW.  Interesuje się różnymi kulturami i religiami, które poznaje i szanuje, również w trakcie licznych podróży. Czas poza uczelnią poświęca na długie, nocne spacery i domowe eksperymenty kulinarne. Lubi spotykać się ze znajomymi lub chodzić sama do teatru. Pływa małym jachtem żaglowym po europejskich morzach i jeziorach. Jakkolwiek z górami łączy ją głównie sezon zimowy, to również i przez resztę roku mają one szczególne miejsce w jej sercu.

katarzyna daśko

studiuje muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz szkoli się w sztuce montażu filmowego w Warszawskiej Szkole Filmowej.  Interesuje się szeroko pojętą muzyką XIX wieku oraz kinem awangardowym, natomiast ze względu na charakter swojej pracy zajmuje  się chopinologią. W wolnym czasie uczy matematyki oraz języka polskiego na niższych etapach edukacji i gra na skrzypcach. 

 

 

 

 

katarzyna broda

jest właśnie  przed obroną pracy magisterskiej z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również kulturoznawstwo śródziemnomorskie ze ścieżką francuską na Wydziale Artes Liberales UW. Ukończyła studia podyplomowe z Public Relations w Państwowej Akademii Nauk. Studiowanie nauczyła się urozmaicać sobie podróżowaniem, dla niej  to nie tylko przyjemność czy możliwość przekraczania własnych granic, to także okazja do doświadczania, w sposób realny, znaczenia pojęć filozoficznych. Za jedną ze swoich największych zalet uznaje umiejętność posługiwania się wyobraźnią. Wie też, że wielu z nas nadzwyczajnie dużo zawdzięcza tej zdolności. To dzięki wyobraźni uważa, że możemy docierać na szczyty, nie tylko górskie.

ROBERT GROSZ

Przede wszystkim fizyk atmosfery związany Instytutem Geofizyki UW, który dalej szuka szczęścia i inspiracji w nauce. Obecnie powoli przygotowuje swoją rozprawę doktorską nt. fluktuacji wilgotności i mieszania turbulentnego w chmurach. Badania terenowe pozwoliły mu między innymi przepłynąć Ocean Atlantycki i wziąć udział w ogromnym przedsięwzięciu, jakim była kampania pomiarowa EUREC4A. Kinem zaczął interesować się jeszcze w liceum razem z grupą przyjaciół, co szybko pozwoliło ugruntować jego gust filmowy. Uczestnik Akademii Filmowej i Akademii Filmu Dokumentalnego. Stały bywalec festiwali i przeglądów filmowych – zarówno tych większych, ale też lokalnych. W kinie ceni przede wszystkim dojrzałość i niekonwencjonalność, absurd i liryczność. Chociaż wybrał fizykę, nadal liczy, że nakręci własny pełnometrażowy film. Wśród ulubionych twórców jednym tchem wymienia Tarkowskiego, Tarra i Lyncha.

 

 

 

 

MICHAŁ PALUEKTAU

Michał Paluektau – pochodzi z polskiej rodziny z Nowogródczyzny. Studiuje Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Organizował pokazy filmowe i wydarzenia towarzyszące w ramach uniwersyteckiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego (DKF UW). Przez wiele lat zajmował się dystrybucją filmową w firmie AGAINST GRAVITY oraz współorganizował największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce PLANETE DOC REVIEW (obecnie MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL). Od kilku lat mieszka z żoną w andaluzyjskich górach Sierra Morena w okolicach Sewilli. Pracuje jako przewodnik po Sewilli i Andaluzji. Opracował kilka autorskich tras zwiedzania Andaluzji, dla miłośników kina – trasę SEWILLA W KINIE, a dla tych którzy chcą poznać łańcuch górski SIERRA MORENA – trasę SIERRA NORTE DE SEVILLA.

międzynarodowy i polski konkurs filmowy

jury młodzieżowe

Wiktoria bylinka

Tadek Kmiecik

Szczepan Wolski

Antek Rzucidło

Antek Bernatowicz