Moc Gór Festiwal

ŚCIANA CIENI

ŚCIANA CIENI

 reż. Eliza Kubarska, 2020, Polska/Niemcy/Szwajcaria/, 90’

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski znajdującej się u podnóża góry.

Tymczasem w świecie zachodu Kumbhakarna znana jest jako Jannu i słynie z niezdobytej ściany wschodniej, która jest jednym z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów (7710 m). W lutym 2019 r. wyrusza zespół wspinaczy, mający na celu zdobycie tej dziewiczej ściany, w skład którego wchodzą: Marcin Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich alpinistów oraz wybitni rosyjscy wspinacze Dmitri Gołovczenko i Sergiej Nilow. Towarzyszy im rodzina Szerpów, która biorąc udział w wyprawie łamie tabu, ale tylko w ten sposób może zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. Święta góra konfrontuje Szerpów i alpinistów w ten sam, bezlitosny sposób. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą im zuchwałość?

Reżyserką filmu jest Eliza Kubarska, filmowiec, alpinistka i podróżniczka, autorka nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych, realizowanych w ekstremalnych warunkach: Co się wydarzyło na wyspie Pam (2010), Badjao. Duchy z morza (2014) K2. Dotknąć nieba (2015). Monika Braid to niezależna producentka filmów dokumentalnych i fabularnych, która współpracowała z Elizą przy jej poprzednich filmach. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski, operator i reżyser z ogromnym dorobkiem, nominowany za film Królik po Berlińsku do Oscara. Franciszek Kozłowski i Zofia Moruś to reżyserzy dźwięku, najlepsi specjaliści w dziedzinie nagrywania dźwięku na trudnych planach filmowych. Zdjęcia były realizowane na wysokości powyżej 5000 metrów, w trakcie himalajskiej zimy.