Moc Gór Festiwal

Spotkania 2021

 

 

wyzwania: ANDRZEJ BARGIEL

Najwybitniejszy polski skialpinista i jeden z najlepszych himalaistów młodego pokolenia nie przestaje zaskakiwać kolejnymi projektami i osiągnięciami. 30 kwietnia jako pierwszy człowiek w historii zdobył samotnie dziewiczy szczyt Yawash Sar II i zjechał z niego na nartach i już 10 maja wraz z Jędrkiem Baranowskim, jako pierwsi Polacy w historii zdobyli sześciotysięcznik Laila Peak, a następnie zeszli 150 metrów do miejsca, gdzie zostawili narty i zjechali do bazy. O tych historycznych wyczynach Andrzej Bargiel opowie podczas festiwalu – będzie to pierwsze spotkanie z publicznością od jego powrotu z Karakorum.

 

 

WYZWANIA: JUSTYNA KOWALCZYK-TEKIELI I KACPER TEKIELI

Justyna Kowalczyk-Tekieli i Kacper Tekieli w rozmowie o swoich „koronnych” dyscyplinach, wspólnych sportowych i górskich pasjach, specyfice treningu w konkurencjach wytrzymałościowych i aspektach mentalnych związanych z uprawianiem sportu zawodowego oraz alpinizmu. Wielokrotna medalistka olimpijska i mistrzyni świata oraz znany wspinacz realizujący swoje ambicje w wertykalnym świecie opowiedzą o pokonywaniu – zarówno w walce o medal, jak i na górskiej ścianie – słabości, cenie, którą płaci się za sukces i wzajemnym wsparciu. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć Justynę i Kacpra wspólnie na scenie górskiego festiwalu. Rozmowę poprowadzi redaktor naczelny magazynu GÓRY Piotr Drożdż.

 

 

Wyzwania: Roman Ficek

Ultramaratończyk i pasjonat indywidualnych wyzwań. Ponad siedem lat temu odnalazł w sobie uśpioną pasję i od tamtej pory konsekwentnie dąży do postawionego sobie celu, by zostać jednym z najlepszych ultramaratończyków świata. Ma za sobą między innymi pięć wypraw biegowych oraz kilka rekordów. W 2020 roku w niezwykle trudnych warunkach pokonał ówczesny rekord trasy przebiegając Główny Szlak Beskidzki w 107 godzin i 25 minut. Na 55 tatrzańskich dwutysięczników wbiegł w 127 godzin, jako pierwszy biegacz w historii pokonał także Łuk Karpat. W lutym tego roku w ciągu doby wbiegł na Rysy dziewięć razy! Jego najdłuższy bieg do tej pory to 2300 kilometrów, ale wciąż ma głowę pełną kolejnych wyzwań.

WYZWANIA: „KOBIECA MOC GÓR”

Trzy odważne kobiety, trzy sportowe drogi na szczyty, trzy wizje realizacji górskich pasji. Zwyciężczyni zawodów Freeride World Tour, czołowa polska skialpinistka z himalajskim ambicjami i lekkoatletka zdobywająca ośmiotysięczniki. Kobieca moc naprzeciw mocy gór.

W spotkaniu udział wezmą: Anna Tybor, Magdalena Gorzkowska oraz Zuzanna Witych.

 

 

 

 

 

 

"Jestem stworzony do rzeczy wielkich"

Spotkanie z Piotrem Trybalskim, autorem książki „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”

Wydawać by się mogło, że Andrzeja Zawadę zna już każdy. O legendarnym liderze wypraw powiedziano bowiem naprawdę wiele, a najnowsza książka Piotra Trybalskiego jest już trzecią biografią Zawady. Jak się jednak okazuje, determinacja i skrupulatność autora pozwoliły mu na odkrycie nieznanych dotąd szerzej faktów, a inne spojrzenie na znane już kwestie, sprawiły, że czytelnik nie otrzymuje kolejnej książki górskiej, ale niezwykłą biografię, którą z zainteresowaniem przeczytać może każdy. To bowiem historia człowieka, który był na równi uwielbiany i kontrowersyjny, jego wizjonerstwo stało się źródłem wielkich sukcesów i szaleńczych prób, ale także zapoczątkowało wiele trudnych wydarzeń. Jedno jest pewne, obok Zawady nie można było przejść obojętnie. Podobnie jest z książką Piotra Trybalskiego – z pewnością w każdym wzbudzi emocje i stanie się przyczynkiem do dyskusji, którą podejmiemy także podczas tegorocznego festiwalu.

NAGRODA „Taternika” im. Jerzego Kukuczki

Nagroda zostanie przyznana już po raz czwarty! Zapraszamy na uroczystość wręczenia podczas festiwalu Moc Gór. To nie tylko nagroda za sportowy wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem – za ducha gór. Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. One narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma kształt symboliczny – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego. Dlaczego Nagroda im. Jerzego Kukuczki? Bo Kukuczka jest symbolem i najwybitniejszym przedstawicielem środowiska, które podejmuje największe wyzwania w górach.

Dlaczego Mariusz Zaruski? Bo Zaruski, twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zdobywca wielu tatrzańskich szczytów, społecznik, łączył w sobie szlachetność wobec ludzi, pasję zdobywania gór, wiedzę o nich i przekonanie, że góry uszlachetniają.

Dlaczego czekan Zaruskiego? Bo to prawdziwy artefakt. Towarzyszył twórcy TOPR podczas najważniejszych wypraw. Znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jego wierne kopie wykonał Stanisław Byrcyn, którego dziad zjeżdżał z Zaruskim z Kościelca na nartach. Dziękujemy Muzeum Tatrzańskiemu za wykorzystanie eksponatu i wsparcie.

W tym roku przyznamy nagrody i wyróżnienia za:

– Najlepsze przejścia górskie i wielkościanowe

– Wspinaczkę sportową (skały, bouldery, czyli „cyfra” + spektakularne osiągnięcia na zawodach sportowych)

– Spektakularne osiągnięcia w kategoriach: alpinizm jaskiniowy, narciarstwo wysokogórskie, kanioning.

– Dokonania sprzed 25 lat.

Organizatorem nagrody jest pismo „Taternik”, partnerem − Polski Związek Alpinizmu, a patronem − Fundacja Wielki Człowiek.

pięć stawów. dom bez adresu

Rozmowa z autorką książki Beatą Sabałą-Zielińską o najwyżej położonym domu w Polsce i związanej z nim stuletniej historii rodziny

Nie można tu dojechać, zdarza się problem by dotrzeć pieszo, a kilka lat temu miejsce to zostało na tyle odcięte od świata, że turystów ewakuowano helikopterem. Większość osób w Polsce marzy by spędzić tu choć jedną noc w roku, ale mieszkanie wydaje się prawdziwym extremum, a jednak dla rodziny Krzeptowskich od ponad stu lat to dom rodzinny. Dom bez adresu.

Beata Sabała-Zielińska, rodowita góralka, napisała książkę o najsłynniejszym w Polsce schronisku i najpiękniejszej tatrzańskiej dolinie, odkrywając przed czytelnikami historię niezwykłych ludzi, których życie nierozerwalnie związane jest z górami, gdzie radość miesza się z trudnymi, a nawet tragicznymi chwilami. O zwykłej i nadzwyczajnej codzienności autorce opowiadają gospodynie legendarnej „Piątki” – Marta i Marychna Krzeptowskie oraz osoby, które przez lata były z nimi związane.

 

 

 

 

Opcio - życie związane z tatrami

Spotkanie z Wojciechem Szatkowskim, autorem książki „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”

Myśląc i mówiąc o historii Tatr i Zakopanego trudno nie pomyśleć o Wojciechu Szatkowskim. Historyk polskiego sportu, przewodnik tatrzański, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, organizator zawodów skiturowych im. Józefa Oppenheima. Autor kilkunastu książek o tematyce historycznej i przewodników skiturowych. Jeśli ktoś miał opisać postać tak nietuzinkową jak Józef Oppenheim, to musiał to być on. I Szatkowskiemu udało się stworzyć biografię niebanalną, która zainteresuje każdego miłośnika Tatr i Zakopanego. Bo „Opcio” to bohater niezwykły i barwny. Trafił na Podhale około 1910 roku po ucieczce z warszawskiego więzienia. Przez 25 lat kierował Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Był świetnym narciarzem wysokogórskim, sędzią narciarskim, taternikiem, autorem bardzo dobrego przewodnika i jednym z najlepszych ówczesnych fotografów tatrzańskich. A ponad wszystko był jedną z tych nadzwyczajnych osób, która w Zakopanem pozostawiła po sobie „dobry ślad” – wielu przyjaciół i prawie żadnych wrogów.

8000 zimą

Czyli 41 lat wyścigu o pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki

Kiedy w 1980 roku Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie Mount Everestu nie tylko dokonali czegoś, co wówczas wydawało się fizycznie nie możliwe, ale także otworzyli na ponad 40 lat zupełnie nowy rozdział w historii Himalajów. Nie przypuszczali oni zapewne ile lat trwać będzie międzynarodowy wyścig o zimowe ośmiotysięczniki oraz jakie sukcesy, nadzieje i tragedie będą mu towarzyszyć. Bernadette McDonald w ostatnich tygodniach przed historycznym zdobyciem K2, napisała książkę poświęconą zmaganiom z najwyższymi szczytami świata. Opowiada w niej zarówno o wyprawach zakończonych powodzeniem, jak i o tych trudnych, podczas których nie udawało się stanąć na wierzchołku. Kiedy kończyła pisać „8000 zimą” niewielu spodziewało się, że historia zimowych wypraw znajdzie swój finał tak szybko. W styczniu tego roku Nepalczycy dokonali czegoś niesamowitego i w dziesięcioosobowym zespole stanęli na ostatnim niezdobytym dotąd zimą ośmiotysięczniku – K2. Kilka miesięcy po tych wydarzeniach razem z autorką książki i polskimi himalaistami, którzy stawali na najwyższych szczytach zimą, porozmawiamy o historii lodowych wojowników, wyścigu, który dobiegł końca, niezwykłym sukcesie Nepalczyków i postawimy sobie pytanie, jakie wyprawy teraz rozbudzać będą wyobraźnię tysięcy miłośników gór.

 

 

W górach najważniejszy był dla mnie człowiek

Spotkanie z Januszem Majerem i Dariuszem Jaroniem, autorem książki „Janusz Majer. Góry w cieniu życia”

Mówi się, że nie ma osób niezastąpionych, ale bez Janusza Majera nasze środowisko górskie nie byłoby z pewnością takie samo. Alpinista, himalaista, podróżnik. Współzałożyciel (razem z Arturem Hajzerem) Alpinusa i właściciel marki HiMountain, kolekcjoner książek i przewodników górskich, szef programu Polski Himalaizm Zimowy, a ponad wszystko ciepły, serdeczny człowiek, dzielący się wspomnieniami ze złotej ery polskiego himalaizmu z kolejnymi pokoleniami. Choć sam zdobył tylko jeden ośmiotysięcznik – Broad Peak – jest jedną z najważniejszych postaci polskiego himalaizmu. Uczestniczył w kilkunastu wyprawach, na wielu z nich był kierownikiem, oglądał naprawdę z bliska największe triumfy i tragedie. Tak jak w życiu, również w książce – najważniejsze nie są jego sukcesy, choć ma ich wiele na swoim koncie, ale ludzie, których napotkał na swojej drodze. To niezwykła opowieść o pasji, przyjaźni, zwykłych, codziennych przyjemnościach, ciekawości świata i ludzi. Na festiwalu spotkamy się zarówno z autorem książki – Dariuszem Jaroniem, jak i jej bohaterem – Januszem Majerem.

 

 

 

 

Siła przetrwania

Spotkanie z Maciejem Pierą – rozmowa o nieznanych górskich tragediach i jego debiutanckiej książce

Maciej Piera, autora popularnego vloga „Szczytomaniak”, pisząc swoją debiutancką książkę podjął się bardzo trudnego tematu. Nie sięgnął bowiem po znane historie i postaci z historii himalaizmu, które przyciągają czytelników za każdym razem z jednakową siłą, zdecydował się natomiast na opowiedzenie historii nieznanych lub słabo opisanych wypadków. Autor próbuje odpowiedzieć na pytania między innymi o największą tragedię górską w Wielkiej Brytanii, w wyniku której – w łatwym terenie Parku Narodowego Cairngorms – zginęli kilkunastoletni uczniowie, czy największą katastrofę lawinową w Tatrach, w której zginęło kilkunastu uczestników kursu narciarskiego. „Siła przetrwania” to historia ludzi, którzy w skutek błędów, nagłego załamania pogody, czy zwyczajnie… pecha, zmuszeni byli zawalczyć o przetrwanie w górach. Dzięki autorowi poznajemy także relacje świadków, uczestników akcji ratunkowych i ocalałych. To pozycja, jakiej na polskim rynku książek górskich do tej pory nie było.

Życie w cieniu broad peaku

Macieja Berbekę wspominają autorzy książki „Berbeka” – Dariusz Kortko i Janusz Porębski

Maciej Berbeka to jeden z najbardziej niezwykłych himalaistów w historii. Był pierwszym człowiekiem na świecie, który przekroczył granicę 8000 metrów zimą w Karakorum. Na Annapurnę wszedł nową drogą – południową ścianą. Zapisał się na kartach historii jako pierwszy zdobywca aż trzech ośmiotysięczników zimą – Manaslu, Czo Oju i Broad Peak. I to właśnie ten ostatni szczyt odcisnął na jego życiu największe piętno…

Historia jego życia to jednak zdecydowanie wiele więcej niż cień tego jednego ośmiotysięcznika. Berbeka był malarzem, grafikiem, scenografem Teatru im. Witkacego w Zakopanem, wspaniałym przewodnikiem i ratownikiem TOPR, zawsze nastawionym na niesienie pomocy. To właśnie rodzina i drugi człowiek byli dla niego najważniejsi, a i jego nie dało się nie lubić. Takich osób wydaje się, że jest wśród nas coraz mniej, dlatego tym bardziej warto zachować ich w naszej pamięci, a okazją do powspominania Macieja Berbeki podczas festiwalu, będzie książka Dariusza Kortko i Jerzego Porębskiego.

 

 

Wyzwania: #Kyrgyztango

Narciarska wyprawa ekipy Freeride Academy w poszukiwaniu śniegu, przygody, koni i koniaku. Prelekcja z wyjazdu do centralnej Azji w czasach covidu i restrykcji

Kirgistan zwany Szwajcarią Centralnej Azji w 94% pokryty jest górami.Potężny łańcuch Tien Shan daje nieskonczone możliwosci eksploracji.W tych ciężkich czasach zarazy ekipa Freeride Academy wybrala sie w podróż w puszukiwaniu śniegu,nowych przyjaźni,sensu życia i legendarnego trunku dającego wieczną młodość i nadludzką siłę.  O tych i innych przygodach z tego pięknego kraju dowiecie sie na spotkaniu podczas festiwalu Moc Gór.