Moc Gór Festiwal

trr przezroczyste white

Tatra mountains
27. 06. 2021

Distance 24 km
Total ascent 1700 m

Registration

start zapisów

Registration

WORLD CUP IN MOUNTAIN RUNNING WMRA JUNE 27, 2021, TATRAS

Registration from March 19, 2021 at 7.00 p.m. until places last.

Tatra Race Run 2021 - IDEA

Tatra Race Run 2021 to nowe zawody w tatrzańskim kalendarzu biegowym – wyjątkowe – bo łączące historię z teraźniejszością. Organizatorzy zainspirowani piękną ideą historycznego wydarzenia – Chodu Tatrzańskiego – zaproszą biegaczy z Polski i ze świata do rywalizacji na wysokogórskiej trasie w ramach Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA. Tatra Race Run to pierwsze tej rangi zawody w Tatrach nawiązujące do pierwszej w naszej historii imprezy biegowej, która odbyła się 15 sierpnia 1925 roku, czyli bez mała 100 lat temu. Chód Tatrzański był pierwszym w historii Rzeczypospolitej biegiem górskim, rozegranym na dystansie 25 km z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem. Pomysł jego zorganizowania należy przypisać inicjatywie Stanisława Zdyba, członka TOPR i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, doświadczonego turysty, narciarza i taternika. Mimo, iż idea była fantastyczna i przełomowa – to podobnej imprezy nie powtórzono w Polsce przez ponad 70 lat! Tym bardziej cieszy możliwość przywrócenia do życia zapomnianego epizodu z dziejów naszego sportu i zarazem uczczenia pamięci ówczesnych światłych działaczy sportowych i wysokogórskich – Stanisława Zdyba, Wilhelma Stopowego i Andrzeja Krzeptowskiego. Ten ostatni pisał na łamach przedwojennej prasy, że „specjalne warunki tatrzańskie wzbogaciły sport polski, a wspaniałe i trudne tereny górskie… dadzą się, przy starannym rozważeniu sprawy i racjonalnej organizacji zawodów, włączyć do tych najlepszych boisk jakie stanowią lasy i pola dla każdego sportowca nowszych czasów”.

Tatra Race Run odbędzie się 27 czerwca 2021. Zawodnicy będą musieli pokonać trasę o długości 24 kilometrów i przewyższeniu 1700 metrów. Jej przebieg, wzorowany po części na historycznej trasie Chodu Tatrzańskiego, będzie prowadzić tatrzańskimi ścieżkami i graniami z Zakopanego do Kościeliska. Zawodnicy pobiegną przez Przełęcz Kondracką i Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i polany Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Dolinę Starorobociańską i Chochołowską na metę na Siwej Polanie.

Warto dodać, że zawody biegowe Tatra Race Run odbędą się w ramach festiwalu Moc Gór, zaplanowanego na dni 24-27 czerwca 2021 r. w Zakopanem i Kościelisku. Organizatorzy – stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim – przygotują selekcję najlepszych filmów górskich z całego świata, prelekcje wspinaczy z Polski i z zagranicy oraz warsztaty z zakresu wspinania i turystyki wysokogórskiej.

Autorem tekstu oraz montażu fotograficznego wykorzystywanego w komunikacji wydarzenia jest Jan Nyka. Patronem historycznym wydarzenia jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Zakopanem.

Route

Tatra Race Run will take place on June 27, 2021. Competitors will have to cover a route of 24 kilometers with a height difference of 1700 meters. Its course, modeled in part on the historic route of the Tatra Mountains, will lead along the Tatra paths and ridges from Zakopane to Kościelisko. The competitors will start from Kuźnice and run through the Kondracka Pass and Czerwone Wierchy to the Tomanowa Valley and the Hala Ornak, and then through the Iwaniacka Przełęcz, the Starorobociańska and Chochołowska Valley to the finish line at Siwa Polana.

Program

WTOREK 22.06.2021

godz. 20.00 odprawa zawodników Tatra Race Run – Chód Tatrzański

SATURDAY 26.06.2021

godz. 12.00-20.00 rejestracja zawodników, wydawanie pakietów startowych i numerów, Sklep Dynafit, Centrum Handlowe Krupówki 40, Zakopane

SUNDAY June 27, 2021

godz. 5:30 zbiórka, Kuźnice – Plac pod Kolejką na Kasprowy Wierch, Zakopane (zawodnicy docierają do Kuźnic samodzielnie)
godz. 5.30 – 6.20 weryfikacja obowiązkowego sprzętu
godz. 6:30 start, Kuźnice
godz. 10:30 limit przy Schronisku PTTK na Hali Ornak (15km trasy)
godz. 13:00 limit na mecie – Siwa Polana
godz. 15.00 uroczystość wręczenia nagród, Centrum Handlowe Krupówki 40, Góralski Browar – Zakopane, Krupówki 40

tatra race run program

Contact