Moc Gór Festiwal

Jury i JURY STUDENCKIE 20. MOC GÓR

międzynarodowy i polski konkurs filmowy

jury

DR MIRELLA KURKOWSKA

Przewodnicząca JURY 2024 r. 
Absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, senator UW w kadencjach 2016–2020, 2020–2024, 2024-2028.  Jako historyk idei zajmuje się między innymi dziejami filmu oraz badaniem relacji pomiędzy przekazem filmowym a świadomością historyczną społeczeństwa. Konfrontacja tego przekazu z wynikami najnowszych badań historycznych jest dla niej punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad specyfiką dziejów kultury i cywilizacji. Prowadzi na UW zajęcia dotyczące kinematografii, a także konserwatoria dotyczące dziejów kultury europejskiej. Po raz pierwszy znalazła się w jury Spotkań z Filmem Górskim w 2012 roku. Od tego czasu jest stałym uczestnikiem Festiwalu. Dr Mirella Kurkowska opiekuje się Jury Studenckim. Jest ona także inicjatorką i koordynatorką ogólnouniwersyteckiego cyklicznego seminarium studenckiego Centrum Europejskiego UW – Moc Gór.

 

 

 

 

MACIEJ JABŁOŃSKI

Nagradzany fotograf współpracujący z „National Geographic Polska”, filmowiec, właściciel studia F11, absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii. Realizuje projekty filmowe i dokumentalne. Jego ostatni film „Selma”, którego akcja toczy się na Antarktydzie, zdobył wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Był wyświetlany m.in. w USA, Argentynie, Chinach, Korei Południowej i w wielu krajach Europy. Maciek – jako fotograf – lubi opowiadać o świecie i jego zależnościach, odpowiedzialnym działaniu i związku człowieka z naturą. Kocha góry, podróże w mało uczęszczane zakątki świata, jest amatorem wspinaczki górskiej i biegów ultra. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w magazynach „National Geographic Polska”, „ULTRA”, „Trail” czy „Traveler”. Jest dwukrotnym laureatem w konkursie fotografii prasowej Grand Press
Photo.

JANUSZ MAJER

Himalaista, podróżnik, lider wielu kluczowych wypraw w historii polskiego wspinania. Wraz z Arturem Hajzerem założył legendarną markę Alpinus, był także właścicielem marki HiMountain. Przez 12 lat kierował Klubem Wysokogórskim w Katowicach, przez blisko pięć lat był również szefem programu Polski Himalaizm Zimowy. Jest autorem licznych artykułów w prasie branżowej zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Choć sam zdobył jeden ośmiotysięcznik – Broad Peak – zapisał się na kartach historii polskiego wspinania jako jeden z najwybitniejszych liderów. Kierował między innymi wyprawami w Andy Peruwiańskie i Yosemite (1980 r., pierwsze polskie przejście The Nose) oraz na Langtang Lirung (1982 r.), Ganesh II (1983 r.), Broad Peak (1984 r.), Lhotse (1985 r.) i K2 (1986 r.).

 

 

JOANNA RATHE

Senior Programming Manager w BBC Studios Polska, odpowiada m.in za kanał BBC Earth w Polsce. Uczestniczka Spotkań od 2005 roku. W latach 2018 – 2022 była odpowiedzialna za konkurs filmowy Spotkań z Filmem Górskim potem Moc Gór. Współorganizowała sześć edycji przeglądu filmów kulinarnych Kuchnia+ Food Film Fest. Wielka miłośniczka gór. Wędrowała m.in . po Alpach, Górach Skalistych i Andach, ale to Tatry zawsze były jej najbliższe. Choć teraz częściej można ją spotkać żeglującą po lodowych krainach to zainteresowanie filmem wyprawowym pozostało. Po latach selekcjonowania filmów, ostatnio amatorsko zajęła się tworzeniem własnych relacji filmowych z rejsów, w których bierze udział.

MAJA PIETRASZEWSKA-KOPER

Kompozytorka, dj, skrzypaczka, wokalistka, absolwenta poznańskiego AWF oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończyła II stopień Państwowej Szkoły Muzycznej we Włocławku w klasie skrzypiec. W trakcie nauki gry na skrzypcach grała we włocławskiej orkiestrze kameralnej i jednocześnie śpiewała w chórze. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w roku 2000, zakładając grupę muzyczną Moulin Magnetique, której debiutancki album został wydany przez Warner Music Polska. Następnie, jako Digital Princezz, komponowała muzykę elektroniczną, która pojawiła się na płytach wielu wytworni z Europy Zachodniej m.in. w legendarnej wytwórni Cristiana Vogla z Brighton (UK). Po nawiązaniu współpracy z reżyserem Darkiem Załuskim w 2019 roku powstał wybitny film o narodowej zimowej wyprawie na K2 – „Ostatnia Góra” – do którego, Maja skomponowała całą ścieżkę muzyczną. Film ten zdobył około 20 nagród na światowych festiwalach filmowych.

międzynarodowy i polski konkurs filmowy

jury STUDENCKIE

JURY STUDENCKIE 20. FESTIWALU MOC GÓR TWORZY GRONO REKOMENDOWANE 
PRZEZ CENTRUM EUROPEJSKIE UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

SEMINARIUM STUDENCKIE „MOC GÓR” CENTRUM EUROPEJSKIEGO UW

KATARZYNA BRODA - przewodnicząca jury

Studentka bioetyki, redaktor Dziennika Gazety Prawnej, z festiwalem Moc Gór związana od kilku lat.

 

 

JAKUB ZULCZYK
sekretarz JURY

Jest rzetelnym dziennikarzem i kreatywnym grafikiem, łączy swoje pasje z nauką na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa w różnorodnych projektach. Fascynuje go świat reklamy, komunikacji oraz nowoczesnych technologii.

PATRYCJA AMBROSZCZYK

Absolwentka Wydziału Polonistyki i Instytutu Historii Sztuki. Edukatorka w warszawskich muzeach. Miłośniczka wszystkiego, co związane z teatrem, starymi filmami i zwłaszcza młodopolskim Zakopanem.

 

 

 

 

 

SZYMON BOBIŃSKI

Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuje dziennikarstwo i japonistykę. Pasjonuje się kulturą Azji, fotografią oraz sztuką operatorską. Tworzy artystyczne portrety modelek w kimonach, akcentując swoją fascynację sztuką i kulturą japońską. 

KARYNA HORODETSKA

Studentka Dziennikarstwa i Medioznawstwa kierunku Dokumentalistyka.  Pasjonuje się kinematografią. Miłośniczka starego włoskiego i francuskiego kina. W wolnym czasie zajmuje się tańcem.

 

 

KINGA KALINOWSKA

Absolwentka Instytutu Edukacji Artystycznej, obecnie studentka Dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Entuzjastka kina, ceniąca zarówno niezależnych twórców, jak i amatorskie filmy kręcone z pasji do X Muzy. Od wielu lat zajmuje się fotografią, tworzy ilustracje oraz krótkie formy filmowe.

MICHAŁ KOTWICA

Twórca filmów animowanych oraz wielokrotny laureat nagród na festiwalach filmowych. Aktywny twórca grafik i komiksów dla Uniwerek.TV oraz student amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się problematyką kina, telewizji, a także polityką oraz rysunkiem.

MACIEJ NIEDŹWIECKI

Student biotechnologii pragnący odkrywać sekrety ludzkiego mózgu. Wielbiciel kultury skandynawskiej. Harcerz, który wiele przeżył na górskim szlaku.

MATEUSZ PAWŁOWSKI

Student socjologii stosowanej i antropologii społecznej. Miłośnik kultury dziwnej i alternatywnej. Jak nie wiadomo, gdzie jest, to uczestniczy w koncercie w jakiejś piwnicy.

 

 

ROBERT PĄTKOWSKI

Student Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Niestraszne mu żadne zadanie. Pasjonat kultury japońskiej. Hobbistycznie rysuje.

GABRIELA WYSOCKA

Studentka Dziennikarstwa i Medioznawstwa specjalizująca się w zagadnieniach radia. Pasjonatka sztuki – od muzeów po teatr, a także prawdziwa miłośniczka dobrej kawy.

 

 

JAN ZIĘTARA

Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie pracuje nad rozprawą z zakresu literatury i socjologii. Aktorsko związany z teatrem i kinem offowym. Górołaz i narciarz z zamiłowania, raczkujący wspinacz. Entuzjasta spontanicznych mikroprzygód i lokalnych eksploracji. Marzy o zdobyciu szczytu, który niegdyś widniał na opakowaniu czekolady Toblerone.