Serdecznie zapraszamy Was na wernisaż wystawy Teresy Iwanejko Tarczyńskiej pod tytułem „Korona Himalajów”, Artystka w swoim nowym cyklu pokazuje piękno najwyższych szczytów świata.
Wernisaż odbędzie się w ramach MOC GÓR Festiwal w sobotę 29.08.2020 o godzinie 17.00 w Teatrze Witkacego. Iwanejko Tarczyńskiej uświetni swoją osobą Krzyś Wielicki, Janusz Majer i Piotr Pustelnik.
Tak artystka pisze o sobie:
Teresa Iwanejko-Tarczyńska – Tita
Od zawsze mieszkam w Krakowie, od 20 maja 1954 roku. Tu ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych. W 1980 roku otrzymałam dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa. Tematem obrazów były szczyty Tatr. To konsekwencja mojego chodzenia, wspinania się, bycia blisko przestrzeni, między niebem a skałą.
Malowanie Gór to jedno z moich wielkich przeżyć artystycznych. Maluję Góry, bo je czuję. Mam do nich ogromny szacunek i pokorę. Dają mi siłę i odwagę. Znam smak porażki i sukcesu. Znam dotyk skały: gładki , chropowaty, ciepły, zimny, zlodzony, śliski. Znam jego twardość i kruchość. Widzę mgłę, zatapiam się w zamieci, słyszę lawiny i widzę bezkres nieba w słońcu, czuję ciężar gwiazd nad szczytami. A nade wszystko kocham Wiatr Wolności!
Moją pierwszą wystawę malarską „Pejzaż Górski” w 1981 roku miałam w Polskim Klubie Górskim w Warszawie. Brałam udział w cyklu reportaży „Tatry w sztuce”, nakręconych i emitowanych przez TVP2. Jestem autorką trzech tablic z brązu dla Ludzi Gór, którzy zginęli w Tatrach i Himalajach, znajdujących się w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach i na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór pod Osterwą na Słowacji. Mój obraz poświęcony tragicznej wycieczce licealistów z Tych wisi w schronisku w Morskim Oku.
W 2013 roku byłam na eksperymentalnej wyprawie artystycznej „Himalaya – Plener – Expedition” w rejonie Annapurny. Owocem wyprawy była wystawa w Poznaniu w 2014 roku. Brałam również udział w aukcji charytatywnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 roku.
Moje marzenie, by wrócić w Himalaje spełniło się, byłam tam jeszcze dwa razy. „14 drabin do nieba”, jak mówił Jerzy Kukuczka, stało się moją inspiracją. Postanowiłam zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum, i namalować ośmiotysięczniki na płótnie.
Najważniejsze są dla mnie: malarstwo, Góry, narty, Teatr. Zawodowo jako artysta oprócz malarstwa uprawiam: rysunek, rzeźbę, grafikę, projektowanie i scenografię. Miałam 56 wystaw indywidualnych i brałam udział w 30 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Moje pracę znajdują się w zbiorach Watykanu, w USA, Hiszpanii, Niemczech, Francji, RPA i Polsce.
Jestem przewodnikiem tatrzańskim SKPG/AKPT w Krakowie.
Jestem zawsze …. w Górach.
A one są we mnie.
Tita