Moc Gór Festiwal

Moc Gór – czyli nowa odsłona Spotkań z Filmem Górskim

Moc Gór – czyli nowa odsłona Spotkań z Filmem Górskim

27-30 sierpnia w Zakopanem odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Moc Gór – imprezy, która wyrosła z 15-letniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji będą dwie rocznice – 35. pierwszego zimowego wejścia na Cho Oyu oraz 40. pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Trzecim istotnym punktem będą rozmowy wokół książki „Lekarze w górach”, o niezwykle ważnych, choć często pomijanych bohaterach wysokogórskich wspinaczek.

Moc Gór to Festiwal Filmów Górskich, który wyrósł z piętnastoletniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Nowa odsłona i oprawa festiwalu są kolejnym etapem rozwoju wydarzenia. Tegoroczny festiwal będzie różnił się od poprzednich edycji także z innego powodu – pandemia Covid-19 zweryfikowała pierwotne plany organizatorów w związku z czym festiwal odbędzie się w innej niż dotychczas formie. Nie zabraknie międzynarodowego konkursu filmowego z nagrodami i innych spotkań. Szczegóły poznamy wkrótce.

40-sta rocznica zimowego wejścia na Mt. Everest

W tym roku mija 40 lat od zimowego zdobycia Mount Everestu przez polską wyprawę kierowaną przez Andrzeja Zawadę. 17 lutego 1980 roku na szczycie najwyższej góry świata stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. W wyprawie brali udział także Józef Bakalarski, Krzysztof Cielecki, Ryszard Dmoch, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Zygmunt Heinrich, Jan Holnicki-Szulc, Robert Janik, Bogdan Jankowski, Stanisław Jaworski, Janusz Mączka, Aleksander Lwow, Kazimierz Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Stanisław Kardasz, Krzysztof Żurek oraz Krzysztof i Mirek Wiśniewscy.

Tamtym sukcesem Polacy rozpoczęli serię zimowych wejść na ośmiotysięczniki, które później zdobywali m.in. Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski, Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer, Andrzej Czok, Maciej Pawlikowski, Piotr Morawski, Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek, inni wspinacze. Polacy jako pierwsi zdobyli 10 z 14 szczytów korony Himalajów i Karakorum. Do dziś zimą niezdobyty pozostał tylko szczyt K2.

35 lat od zimowego wejścia na Cho Oyu

Pięć lat później odbyła się kolejna wyprawa pod kierownictwem ojca polskiego himalaizmu zimowego – Andrzeja Zawady. 12 lutego 1985 roku na szczycie Cho Oyu stanęli Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Trzy dni po nich tą samą drogą weszli Jerzy Kukuczka i Zygmunt Heinrich. W składzie polsko-kanadyjskiej wyprawy ponadto znaleźli się Eugeniusz Chrobak, Mirosław Gardzielewski i Krzysztof Flaczyński. Kanadę reprezentowali Jacques Olek, Martin Berkman, André Frapier i Yves Téssier.

W tym roku przypada 35 rocznica tego historycznego wejścia. Obydwie rocznice, będziemy celebrowali we współpracy z Fundacją Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Lekarze w Górach

W lutym tego roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się książka „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu” Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego. Jej bohaterami są lekarze, którzy często własne wspinaczkowe ambicje chowają najczęściej głęboko do plecaka i przypinają klapą. Ich głównym zadaniem jest zadbać o zdrowie i kondycję innych. To ci inni mają wejść i zejść z wierzchołka. Giganci medycyny mają im w tym pomóc. I robią to, jak można przeczytać.

Niewiele jest wspinaczkowych książek, gdzie nazwisko, osoba lekarza nie pojawi się choćby w jednym akapicie. Bo niewiele jest wypraw, którym udaje się bez draśnięcia, bez jednego odmrożonego palca wrócić do domu. Nie ma jednak chyba książki, która – opowiadając o wspinaczkach w górach najwyższych – opisywałaby je oczami lekarzy. Ale to nie jest opowieść o doktorach medycyny, głównie to opowieść o tym jak ludzki organizm, mózg, psychika odnajdują się na wysokości, jak wiele człowiek może wytrzymać, jak wyjątkowo odpornym jest stworzeniem.

W tej książce pełno jest opisów wypadków, nie wyłączając tych najbardziej drastycznych i tragicznych, ale też historii bardziej zabawnych, szczęśliwie zakończonych lub zaskakujących. Nie jest to jednak kroniką ratownictwa, nie ma tu pełnego wykazu wypadków i interwencji.

Tegoroczna edycja festiwalu Moc Gór odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Kręcimy w Tatrach – konkurs krótkich form filmowych i Akademia Górska. Po raz trzeci przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki!

Karnety w sprzedaży – wkrótce

Szczegóły na:

www.mocgor.pl