Moc Gór Festiwal

Nagrody MOC GÓR 2020 rozdane

Nagrody MOC GÓR 2020 rozdane

W ramach konkursu przyznano 9 nagród: 

Grand Prix Moc Gór Festiwal 2020

Nagroda została przyznana przez SCHRONISKO PTTK MORSKIE OKO, jest to statuetka Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł.
Climbing blind, reż. Alastair Lee, Wielka Brytania 2020, 57 min.
Poruszająca historia o przekraczaniu własnych słabości i granic pokazana w dobrym warsztatowo filmie. Jury doceniło reżysera za stworzenie kameralnego klimatu i subtelne pokazanie wspinającej się osoby niedowidzącej.


Nagroda Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady


dla najlepszego filmu polskiego składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
Selma, reż. Maciek Jabłoński, Polska 2020, 92 min.
Jury doceniło odwagę realizatorów filmu podczas trudnej i wymagającej podróży do Zatoki Wielorybów na miarę wyprawy Shackletona.


Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego


za film, który w najlepszy sposób obrazuje głęboką i nierozerwalną więź człowieka z naturą. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
Artiko, reż. Josu Venero, Jesus Mari Lazkano, Hiszpania 2019, 17 min.
Reżyser stworzył obraz z pogranicza malarstwa i filmu, w którym natura gra pierwszorzędną rolę. Świetne zdjęcia, muzyka i montaż składają się na kompletny utwór filmowy.

Nagroda Polskiego Związku Alpinizmu

za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
Everest – the Hard Way, reż. Pavol Barabáš, Słowacja 2019, 52 min.
Jury doceniło umiejętności reżysera w pokazaniu emocji, rozterek i wątpliwości kierownika tragicznej wyprawy na południowo-zachodnią ścianę Everestu. Reżyser w przejmujący sposób pokazał jaka odpowiedzialność spoczywa na kierowniku wyprawy w ekstremalnych warunkach.


Nagroda Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki


za film, który w najlepszy sposób obrazuje ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
United States of Joe’s, reż. Peter Mortimer, Nick Rosen, Wielka Brytania, 32 min.
Film w lekki i dowcipny sposób obrazuje asymilację środowiska boulderowców z lokalną społecznością amerykańskich farmerów.

Nagroda Specjalna Nosalowego Dworu Resort & SPA


Ocean to Sky, reż. Michael Dillon, Nowa Zelandia 2019, 108 min.

Jury doceniło pomysł realizacyjny odtworzenia starej, dawno sfilmowanej historii w nowej, pełnej dynamicznej akcji odsłonie na miarę dzisiejszych czasów.
Nagroda Publiczności 16. Festiwalu MOC GÓR
Selma, reż. Maciek Jabłoński, Polska 2020, 92 min.

Nagroda Jury Studentów

została przyznana przez grono studentów rekomendowane przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego
Svetozár Stračina, reż. Pavol Barabáš, Słowacja 2019, 58 min.
Pavol Barabáš podejmuje próbę przybliżenia ducha gór poprzez wprowadzenie elementów charakterystycznych dla grup ludowych. Myśląc o samej nazwie festiwalu „Moc Gór” będziemy mieli w głowach Svetozára. Historia wciąga przez muzykę, która wybrzmiewa niemalże przez cały film. Dodatkowo zdjęcia archiwalne, które pojawiają się na ekranie, sprawiają, że aktywnie uczestniczymy w całej historii. Ludowość, która jest nieodłącznym elementem całego widowiska sprawiła, że odebraliśmy ten film jeszcze bardziej pozytywnie, ponieważ czuliśmy, że jest to coś bardzo bliskiego do naszej, podhalańskiej kultury. „Svetozár Stračina” zachwycił nas jako film, jako człowiek i jako symbol lokalnych obyczajów.


Nagroda Jury Młodzieżowego

to nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Connecting Islands, reż: Moritz Hamberger, Niemcy 2020, 30 min.
Jest to piękna opowieść o inspirującej grupie młodych ludzi, których łączy ta sama pasja. Ciekawie opowiedziana historia w połączeniu z intrygującymi kadrami prowadzi wreszcie do punktu kulminacyjnego, gdzie wraz z bohaterami doświadczamy ogromnej przyjemności i możemy podziwiać spektakularne efekty ich ciężkiej pracy. Tak pozytywna energia, zjawiskowe kadry, a przede wszystkim wytrwałość w dążeniu do celu urzekła nas i zainspirowała.

NAGRODY i JURY 16. Festiwalu MOC GÓR www.mocgor.pl/nagrody