Moc Gór Festiwal

Nagrody i Jury

W ramach konkursu przyznano 9 nagród: 

Grand Prix Moc Gór Festiwal 2020

Nagroda została przyznana przez SCHRONISKO PTTK MORSKIE OKO, jest to statuetka Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł.
Climbing blind, reż. Alastair Lee, Wielka Brytania 2020, 57 min.
Poruszająca historia o przekraczaniu własnych słabości i granic pokazana w dobrym warsztatowo filmie. Jury doceniło reżysera za stworzenie kameralnego klimatu i subtelne pokazanie wspinającej się osoby niedowidzącej.


Nagroda Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady


dla najlepszego filmu polskiego składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
Selma, reż. Maciek Jabłoński, Polska 2020, 92 min.
Jury doceniło odwagę realizatorów filmu podczas trudnej i wymagającej podróży do Zatoki Wielorybów na miarę wyprawy Shackletona.


Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego


za film, który w najlepszy sposób obrazuje głęboką i nierozerwalną więź człowieka z naturą. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
Artiko, reż. Josu Venero, Jesus Mari Lazkano, Hiszpania 2019, 17 min.
Reżyser stworzył obraz z pogranicza malarstwa i filmu, w którym natura gra pierwszorzędną rolę. Świetne zdjęcia, muzyka i montaż składają się na kompletny utwór filmowy.

Nagroda Polskiego Związku Alpinizmu

za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
Everest – the Hard Way, reż. Pavol Barabáš, Słowacja 2019, 52 min.
Jury doceniło umiejętności reżysera w pokazaniu emocji, rozterek i wątpliwości kierownika tragicznej wyprawy na południowo-zachodnią ścianę Everestu. Reżyser w przejmujący sposób pokazał jaka odpowiedzialność spoczywa na kierowniku wyprawy w ekstremalnych warunkach.


Nagroda Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki


za film, który w najlepszy sposób obrazuje ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.
United States of Joe’s, reż. Peter Mortimer, Nick Rosen, Wielka Brytania, 32 min.
Film w lekki i dowcipny sposób obrazuje asymilację środowiska boulderowców z lokalną społecznością amerykańskich farmerów.

Nagroda Specjalna Nosalowego Dworu Resort & SPA


Ocean to Sky, reż. Michael Dillon, Nowa Zelandia 2019, 108 min.

Jury doceniło pomysł realizacyjny odtworzenia starej, dawno sfilmowanej historii w nowej, pełnej dynamicznej akcji odsłonie na miarę dzisiejszych czasów.
Nagroda Publiczności 16. Festiwalu MOC GÓR
Selma, reż. Maciek Jabłoński, Polska 2020, 92 min.

Nagroda Jury Studentów

została przyznana przez grono studentów rekomendowane przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego
Svetozár Stračina, reż. Pavol Barabáš, Słowacja 2019, 58 min.
Pavol Barabáš podejmuje próbę przybliżenia ducha gór poprzez wprowadzenie elementów charakterystycznych dla grup ludowych. Myśląc o samej nazwie festiwalu „Moc Gór” będziemy mieli w głowach Svetozára. Historia wciąga przez muzykę, która wybrzmiewa niemalże przez cały film. Dodatkowo zdjęcia archiwalne, które pojawiają się na ekranie, sprawiają, że aktywnie uczestniczymy w całej historii. Ludowość, która jest nieodłącznym elementem całego widowiska sprawiła, że odebraliśmy ten film jeszcze bardziej pozytywnie, ponieważ czuliśmy, że jest to coś bardzo bliskiego do naszej, podhalańskiej kultury. „Svetozár Stračina” zachwycił nas jako film, jako człowiek i jako symbol lokalnych obyczajów.


Nagroda Jury Młodzieżowego

to nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Connecting Islands, reż: Moritz Hamberger, Niemcy 2020, 30 min.
Jest to piękna opowieść o inspirującej grupie młodych ludzi, których łączy ta sama pasja. Ciekawie opowiedziana historia w połączeniu z intrygującymi kadrami prowadzi wreszcie do punktu kulminacyjnego, gdzie wraz z bohaterami doświadczamy ogromnej przyjemności i możemy podziwiać spektakularne efekty ich ciężkiej pracy. Tak pozytywna energia, zjawiskowe kadry, a przede wszystkim wytrwałość w dążeniu do celu urzekła nas i zainspirowała.

NAGRODY i JURY 16. Festiwalu MOC GÓR www.mocgor.pl/nagrody

Nagrody Przyznawane podczas Moc Gór Festiwal 2020

Jury Moc Gór Festiwal 2020 może przyznać następujące nagrody:

Grand Prix Moc Gór Festiwal 2020

nagroda przyznawana przez SCHRONISKO PTTK MORSKIE OKO na którą składa się statuetka Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł.

Nagroda Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady

dla najlepszego filmu polskiego. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego

za film, który w najlepszy sposób obrazuje głęboką i nierozerwalną więź człowieka z naturą. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.

Nagroda Polskiego Związku Alpinizmu

za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.

NAGRODA SCHRONISKA PTTK W DOLINIE ROZTOKI

za film, który w najlepszy sposób obrazuje ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2000 zł.

Nagroda specjalna Nosalowego Dworu Resort & SPA dla szczególnie wyróżniającego się filmu

W ramach 16. Moc Gór Festiwal są przyznawane również:

NAGRODA PUBLICZNOŚCI składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody rzeczowej. Nagroda jest przyznawana przez publiczność 16.Moc Gór Festiwal 2020 poprzez głosowanie na najlepszy film.

NAGRODA JURY MŁODZIEŻOWEGO to nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

NAGRODA JURY STUDENTÓW składa się z nagrody rzeczowej, jest przyznawana przez grono rekomendowane przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego.Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w zakresie kategorii przyznawanych nagród. Drewniane Góry to statuetki autorstwa MARCINA RZĄSY.

* Nagrody pieniężne podlegają opodatkowaniu.

Nagroda „Taternika” im. Jerzego Kukuczki po raz trzeci

Nagroda „Taternika” im. Jerzego Kukuczki po raz trzeci To nie tylko nagroda sportowa za wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem za ducha gór. Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. Dostrzeżenie podstawowych wartości towarzyszących wyczynowi w górach. Wartości te narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma symboliczny kształt – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego. Dlaczego Nagroda im. Jerzego Kukuczki? Bo Jerzy Kukuczka jest symbolem i najwybitniejszym przedstawicielem środowiska największych wyzwań w górach. Dlaczego Mariusz Zaruski? Bo Mariusz Zaruski, twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zdobywca wielu tatrzańskich szczytów, społecznik z duszy, łączył w sobie szlachetność wobec ludzi, pasję w zdobywaniu gór, wiedzę o nich i przekonanie, że góry uszlachetniają. Dlaczego czekan Mariusza Zaruskiego? Bo to prawdziwy artefakt. Towarzyszył twórcy TOPR podczas najważniejszych wypraw. Czekan ten znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jego wierne kopie wykonał Stanisław Byrcyn, którego dziad zjeżdżał z Kościelca na nartach z Zaruskim. W tym roku przyznamy nagrody i wyróżnienia za: ⇨ Za dokonania sprzed 25 lat ⇨ Nagrodę za całokształt działalności górskiej

Jury Główne

Stanisław Berbeka

Staszek Berbeka, rocznik 1985, mieszka w Zakopanem. Jest absolwentemt Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (wydział grafiki), specjalizacja fotografia. Obecnie prowadzi własne studio graficzne Yak-Yak w Zakopanem. Laureat zeszłorocznej edycji festiwalu SPOTKANIA Z FILMEM GÓRSKIM (Najlepszy film Polski oraz Nagroda Publicznosci) Dreamland - jego debiut filmowy - był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicą 😀 min. w BANFF, TRENTO, MOSKWIE czy w BAŃSKO gdzie zdobył nagrodę GRAND PRIX.

Maja Pietraszewska – Koper
pseudonim artystyczny - Digital PrinceZZ

Kompozytorka, dj, skrzypaczka, wokalistka, absolwenta poznańskiego AWF oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończyła II stopień Państwowej Szkoły Muzycznej we Włocławku w klasie skrzypiec. W trakcie nauki gry na skrzypcach grała we włocławskiej orkiestrze kameralnej i jednocześnie śpiewała w chórze. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła w roku 2000, zakładając grupę muzyczną Moulin Magnetique, której debiutancki album został wydany przez Warner Music Polska. Następnie, jako Digital Princezz, komponowała muzykę elektroniczną, która pojawiła się na płytach wielu wytworni z Europy Zachodniej m.in. w legendarnej wytwórni Cristiana Vogla z Brighton (UK). W roku 2005 wykorzystując swoje wykształcenie muzyczne, Digital Princezz skomponowała muzykę do sztuki „Ifigenia moja siostra” scenariusz Paweł Sala , reż Marcin Liber. Od tego momentu Maja na stałe pojawiła się w świecie teatralnym i filmowym. Współpracując z Teatrem Starym w Krakowie skomponowała muzykę do sztuki Sary Kane „Zbombardowani” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Następnie współpracowała z takimi reżyserami jak: Ivan Wyrypajew do spektaklu „Lipiec”, Piotr Jędrzejczak „Wyklad Profesora Maa”, Grzegorz Lipiec „8 w poziomie”, Grzegorz Lipiec „Że życie ma sens 2”, Marcin Liber „Sarah ”,Leszek Ciechoński: „Tajemnica Parowego Młyna”, „Historia Beckera”, „Liberta”, „Prosta historia”, Królowa Śniegu" na motywach baśni H. Ch. Andersena, tekst - Maria Wojtyszko, reżyseria - Robert Drobniuch, "O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce" - Marta Guśniowska, reżyseria - Piotr-Bogusław Jędrzejczak, pantomima dla dzieci "Pan Bam i ptak Agrafka" wg opowiadania Andrzeja Kuby Sielskiego, reżyseria - Bartłomiej Ostapczuk i wiele innych produkcji filmowych i reklamowych. Najważniejsze nagrody: • Grand Prix na Festiwalu w Gdyni za film „8 w poziomie" • Grand Prix za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Serbii • Nagroda Główna (stypendium w Kijowie / Wydział kompozycji) za muzykę do dokumentu „Tajemnica Parowego Młyna” na Festiwalu filmów dokumentalnych w Krakowie, • II Nagroda za opracowanie muzyczne do dokumentu „Liberta” na Festiwalu filmów dokumentalnych w Częstochowie. Przełomem w drodze artystycznej Mai było połączenie miłości do gór z pasją muzyczną. Po nawiązaniu współpracy z reżyserem Darkiem Załuskim w 2019 roku powstał wybitny film o narodowej zimowej wyprawie na K2„Ostatnia Góra” do którego, Maja skomponowała całą ścieżkę muzyczną. Film ten zdobył około 20 nagród na światowych festiwalach filmowych.

Piotr Pustelnik

Doktor inżynierii chemicznej, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Trzeci polski himalaista, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, za co otrzymał nagrodę „Super Kolosa 2010”. Twórca projektu „Trzy Korony” – pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. W 2007 otrzymał nagrodę Explorer, przyznawaną co roku światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji podczas Explorers Festival w Łodzi. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu, Annapurna Wschodnia, Broad Peak – zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. Od 2016 roku Prezes Polskiego Związku Alpinizmu. W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego autobiografia „Ja, pustelnik. Autobiografia”

Jan Wierzejski

Filmem i fotografią zajmuje się od roku 2010. Specjalizuje się w filmie outdoorowym. Środowisko szczególnie mu bliskie to góry. W latach 2003-2010, po Architekturze Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych W Warszawie, pracował jako scenograf reklamowy, filmowy i do sesji zdjęciowych. Po przeprowadzce w Tatry całkowicie oddał się sztuce filmowej i fotografii. Pracuje też w roli location scouta i pilota drona. Wspólnie z żoną i szwagierką założył 5+Szkołę Górską w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Od lat wspina się i jeżdzi na nartach i żegluje. 

Dariusz Załuski

Zaczął wspinać się w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (Himalaje Zanskaru – pierwsze wejście), Aconcaguę, Mt McKinley, Ama Dablam, Gasherbrum II (1997 i 2006), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/98, 2006/2007), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Shisha Pangmę (2003/2004, 2004/2005) i Gasherbrum I (2012). W 2019 roku wziął udział w rocznicowej wyprawie na Nanda Devi. Filmowiec – amator, swoje filmy realizuje sam – od zdjęć po montaż. Nakręcone przez Darka materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Najnowszy film w reżyserii Darka Załuskiego „Ostatnia Góra” (2019) wyprodukowany przez Narodowe Centrum Kultury otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą. Jego filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Przypadki pani Ani”, „Annapurna na lekko”, „Two on K2” i „No ski no fun” zdobywały nagrody na wielu festiwalach. Większość jego filmów była emitowana na antenie Planete+. Darek uczestniczył we wszystkich projektach wysokogórskich Andrzeja Bargiela: Shisha Pangma, Manaslu, Broad Peak, Śnieżna Pantera i K2. .

Jury Studenckie

Mariola Kawa

jestem architektem, projektantem, grafikiem, twórcą multidyscyplinarnym. Współtworzę biuro projektowe kreujące całościowe koncepcje poszczególnych obiektów i miejsc, określające sposób ich funkcjonowania, charakter oraz wygląd. Jestem współautorem projektów wnętrz warszawskich lokali gastronomicznych, m in. Bistro „Wiele Dobrego”, klubokawiarni „Nowa Fala”, pączkarni „Pan Pączuś”, jak również kawiarni „P'latte Coffee”. Pochodzę z miasta modernizmu – Stalowej Woli – uzyskałam tytuł inżyniera architekta na Politechnice Warszawskiej, a obecnie kończę studia magisterskie. Byłam ambasadorką magazynu „Architektura Murator”. W ramach wolontariatu założyłam i od kilku lat redaguję stronę fb Wydarzenia Architektoniczne, której celem jest szeroko rozumiane promowanie świata architektury, designu i sztuk pięknych wśród młodych ludzi. Moje zainteresowanie filmem rozwinęło się podczas działalności w stowarzyszeniu studenckim Board of European Students of Technology, gdzie miałam okazję uczestniczyć w nagrywaniu spotów reklamowych. W kinie szukam nie tylko rozrywki, ale też doznań wizualnych. Zwracam uwagę na detale - kompozycje, kostiumy, krajobrazy, układ scenografii i oświetlenia, sposób budowania klimatu miejsca akcji. Najbardziej doceniam te filmy, gdzie każdy kadr to osobne dzieło sztuki, które chce się oprawić w ramę i podziwiać na co dzień.

Karol Byzdra

jestem warszawiakiem, lecz korzenie mojej rodziny wywodzą się z Podhala, stąd moje nazwisko i góralski temperament (hej). Od 10 lat trenuję wyczynowo łucznictwo. Gdy zaczynałem przygodę ze sportem, chciałem strzelać niczym Legolas z Władcy Pierścieni. Dziś spełniam marzenia i w swojej karierze sportowej mam tytuły mistrza jak i wicemistrza Polski oraz starty na największych imprezach sportowych w Europie. Swoje pierwsze kroki na ekranie stawiałem w produkcjach reklamowych i filmowych, co dało mi dużo satysfakcji i pewności siebie. Doświadczenie zawodowe rozpocząłem od współpracy z czołowymi liniami lotniczymi na świecie, gdzie obsługiwałem klientów w języku niemieckim. Obecnie studiuję w Centrum Europejskim na Uniwersytecie Warszawskim, a po ukończeniu studiów chciałbym odnaleźć się w polityce.

Jasiek Olejniczak

Student Centrum Europejskiego UW.  Wywodzę się z artystycznej rodziny. Dziadkowie od strony mamy całe swoje życie spędzili na deskach teatrów, przez co moja mama także jest mocno związana z tym światem, lecz od strony produkcyjnej. Tata również regularnie staje na scenie, lub w zasadzie siada, regularnie koncertując na fortepianie. Sam nigdy nie wiązałem ze sceną swojej przyszłości, ale również występuję publicznie. W 2015 roku rozpocząłem swoja przygodę z mediami współpracując między innymi z redakcjami Radia Kampus, Polskiego Radia, TVN24 czy TVP. W wolnym czasie siadam za kierownicą samochodu przygotowując się do rywalizacji w Mistrzostwach Polski w Rallycrossie. Motoryzacja jest moją drugą, najważniejszą częścią życia, która jest ze mną od ponad 10 lat. Dlatego też spotkacie mnie na torach kartingowych w roli instruktora tego sportu.

Jury Studentów 2020 składa się z grona rekomendowanego przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego.

Jury Młodzieżowe

DANA KOLASA

Jestem Dana. Mam przyjemność po raz drugi zasiąść w młodzieżowym jury. Można powiedzieć, że moje życie jest jak wiatr halny. Bardzo dużo się w nim dzieje! Rzeźbię, rysuję, robię zdjęcia, śmigam na nartach, gram na gitarze, jeżdżę konno, podróżuję, chodzę po górach, organizuję z znajomymi MA Festiwal i jestem przewodniczą ZSP. im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Istny huragan pasji i zajawek!

GABI GAJAK

Nazywam się Gabi, chodzę do ZSP im Antoniego Kenara w Zakopanem. Pasjonuję się sztuka, sportem i modą. Zimą uwielbiam jeździć na snowboardzie. Latem natomiast dzielę czas między, wędrówkami po górach i uprawianiem rożnego rodzaju sportów wodnych.

OLIVIA WYSOCKA

Cześć! Nazywa się Olivia, mam 19 lat. Od dzieciństwa jeżdżę na nartach. Uczęszczam do szkoły plastycznej ZSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Na co dzień zajmuje się grafiką komputerową.

ZOSIA STASZEL

Hej hej! Tu Zosia, mam 18 lat. Urodziłam się w Zakopanem, gdzie tworzę w pracowni graficznej Liceum Plastycznego im. A. Kenara. Zimą największą przyjemność sprawia mi jazda na nartach. Nie ma nic lepszego niż świeży opad śniegu. Pracuję również w w szkółce narciarskiej jako instruktorka. Latem trochę jeżdżę na kolarce, biegam, chętnie chodzę po górach i gram w tenisa. Staram się pożytecznie wykorzystywać każdą wolną chwilę i czerpać z tego frajdę.

KASIA GRZESIAK

Mam 17 lat i uczę się w Zakopanem. Chodzę do ZSP im Antoniego Kenara. Moją pasją jest sztuka i nie ogranicza się tylko do malarstwa czy rzeźby fascynują mnie wszystkie jej formy, dzięki którym jestem wstanie oddać siebie i swoje uczucia. Tatrzański krajobraz otacza i inspiruje mnie od dziecka.