Moc Gór Festiwal

NASZE GÓRY

NASZE GÓRY

reż. Kobas Laksa, 2021, Polska, 20’

Jarek Pieniak prowadzi bloga: zespoldowna.info, na którym prezentuje naukowe rozważania i koncepcje dotyczące wsparcia osób z zespołem Downa i ze spektrum autyzmu. Pasją Jarka jest zdobywanie szczytów – dosłownie górskich trudnych szlaków. W podróż ze sobą bierze żonę i dwóch synów – Janka (13lat) z zespołem Downa i Kamila (25lat) – autystę. Zdobyli kilkukrotnie Diadem Gór Polski, setki szczytów i szlaków europejskich niedostępnych dla przeciętnego górskiego łazika. Jarek od lat inspiruje rodziców dzieci z zespołem Downa i z autyzmem do działania wbrew stereotypom i ograniczeniom.
W filmie towarzyszymy wyprawie rodziny Pieniaków na górę Śnieżnik – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich, którą nazywają „rozgrzewką” przed prawdziwymi wyzwaniami.
Niepełnosprawność intelektualna to temat, który łatwo zlekceważyć, jeśli podejdzie się do tego zbyt ckliwie, sentymentalnie. Jarek w szczerym wywiadzie nie pozostawia wątpliwości, że za realizacją marzeń stoi nieprzeciętny wysiłek i determinacja: „Jeśli masz marzenie, cel – to go osiągniesz, nawet jeśli nikt nie będzie wierzył, że ci się uda.”
Oglądając ten film wspierasz inicjatywę pokazania świata niepełnosprawności intelektualnej w szerszej perspektywie i mocniejszym świetle. Dziękujemy ci za to. / autorzy / Stowarzyszenie Bonitum.