Moc Gór Festiwal

trr przezroczyste white

TATRY
27. 06. 2021 r.

Dystans 24 km
Suma podejść 1700 m

Zapisy

start zapisów

Zapisy

Puchar Świata w biegach górskich WMRA 27 czerwca 2021, Tatry

Zapisy rozpoczną się w dniu 19 marca 2021 o godzinie 19.00.

Tatra Race Run 2021 - IDEA

Tatra Race Run 2021 to nowe zawody w tatrzańskim kalendarzu biegowym – wyjątkowe – bo łączące historię z teraźniejszością. Organizatorzy zainspirowani piękną ideą historycznego wydarzenia – Chodu Tatrzańskiego – zaproszą biegaczy z Polski i ze świata do rywalizacji na wysokogórskiej trasie w ramach Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA. Tatra Race Run to pierwsze tej rangi zawody w Tatrach nawiązujące do pierwszej w naszej historii imprezy biegowej, która odbyła się 15 sierpnia 1925 roku, czyli bez mała 100 lat temu. Chód Tatrzański był pierwszym w historii Rzeczypospolitej biegiem górskim, rozegranym na dystansie 25 km z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem. Pomysł jego zorganizowania należy przypisać inicjatywie Stanisława Zdyba, członka TOPR i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, doświadczonego turysty, narciarza i taternika. Mimo, iż idea była fantastyczna i przełomowa – to podobnej imprezy nie powtórzono w Polsce przez ponad 70 lat! Tym bardziej cieszy możliwość przywrócenia do życia zapomnianego epizodu z dziejów naszego sportu i zarazem uczczenia pamięci ówczesnych światłych działaczy sportowych i wysokogórskich – Stanisława Zdyba, Wilhelma Stopowego i Andrzeja Krzeptowskiego. Ten ostatni pisał na łamach przedwojennej prasy, że „specjalne warunki tatrzańskie wzbogaciły sport polski, a wspaniałe i trudne tereny górskie… dadzą się, przy starannym rozważeniu sprawy i racjonalnej organizacji zawodów, włączyć do tych najlepszych boisk jakie stanowią lasy i pola dla każdego sportowca nowszych czasów”.

Tatra Race Run odbędzie się 27 czerwca 2021. Zawodnicy będą musieli pokonać trasę o długości 24 kilometrów i przewyższeniu 1700 metrów. Jej przebieg, wzorowany po części na historycznej trasie Chodu Tatrzańskiego, będzie prowadzić tatrzańskimi ścieżkami i graniami z Zakopanego do Kościeliska. Zawodnicy pobiegną przez Przełęcz Kondracką i Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i polany Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Dolinę Starorobociańską i Chochołowską na metę na Siwej Polanie.

Warto dodać, że zawody biegowe Tatra Race Run odbędą się w ramach festiwalu Moc Gór, zaplanowanego na dni 24-27 czerwca 2021 r. w Zakopanem i Kościelisku. Organizatorzy – stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim – przygotują selekcję najlepszych filmów górskich z całego świata, prelekcje wspinaczy z Polski i z zagranicy oraz warsztaty z zakresu wspinania i turystyki wysokogórskiej.

Autorem tekstu oraz montażu fotograficznego wykorzystywanego w komunikacji wydarzenia jest Jan Nyka. Patronem historycznym wydarzenia jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Zakopanem.

Trasa

Tatra Race Run odbędzie się 27 czerwca 2021. Zawodnicy będą musieli pokonać trasę o długości 24 kilometrów o przewyższeniu 1700 metrów. Jej przebieg, wzorowany po części na historycznej trasie Chodu Tatrzańskiego, będzie prowadzić tatrzańskimi ścieżkami i graniami z Zakopanego do Kościeliska. Zawodnicy wystartują z Kuźnic i pobiegną przez Przełęcz Kondracką i Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i polany Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Dolinę Starorobociańską i Chochołowską na metę na Siwej Polanie.

Program

WTOREK 22.06.2021

godz. 20.00 odprawa zawodników Tatra Race Run – Chód Tatrzański

SOBOTA 26.06.2021

godz. 12.00-20.00 rejestracja zawodników, wydawanie pakietów startowych i numerów, Sklep Dynafit, Centrum Handlowe Krupówki 40, Zakopane

NIEDZIELA 27.06.2021

godz. 5:30 zbiórka, Kuźnice – Plac pod Kolejką na Kasprowy Wierch, Zakopane (zawodnicy docierają do Kuźnic samodzielnie)
godz. 5.30 – 6.20 weryfikacja obowiązkowego sprzętu
godz. 6:30 start, Kuźnice
godz. 10:30 limit przy Schronisku PTTK na Hali Ornak (15km trasy)
godz. 13:00 limit na mecie – Siwa Polana
godz. 15.00 uroczystość wręczenia nagród, Centrum Handlowe Krupówki 40, Góralski Browar – Zakopane, Krupówki 40

tatra race run program

KOntakt