ciepła odzież, kask, uprząż, buty wspinaczkowe, 3 zakręcane karabinki, przyrząd zjazdowy, rep
Zawodowy przewodnik wysokogórski IVBV / UIAGM od 2013 roku. Paleta jego działalności jest szeroka, od alpinizmu, wspinania, turystyki wysokogórskiej, poprzez skitouring, freeride, aż po szkolenia różnego rodzaju i na różnym poziomie. Zaangażowanie i radość górskich gości dają mu największą satysfakcję.
Kandydat na Międzynarodowego Przewodnika Wysokogórskiego IVBV/ UIAGM i Instruktor Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu
~6h
Mnich
Jan Gąsienica Roj, Tomasz Gąsienica Mikołajczyk
ciepła odzież, kask, uprząż, buty wspinaczkowe, 3 zakręcane karabinki, przyrząd zjazdowy, rep
-Urodzony w 1976 w Zakopanem
-Zawodowy ratownik TOPR od 1997
-Przewodnik IVBV od 2008 roku
-Instruktor narciarski PZN
Międzynarodowym Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM. Na co dzień zawodowy ratownik w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.Instruktor Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Przewodnik Tatrzański. Pierwszą drogę wspinaczkową w Tatrach przeszedł mając 15 lat, od szesnastego roku życia uprawia szeroko pojętą działalność górską. Jego wielką pasją są wspinanie,rowery oraz narciarstwo w każdej odmianie. Zapalony skialpinista i freerider, dokonał wielu ekstremalnych zjazdów narciarskich, między innymi północną ścianą Cubryny. Ma na koncie wiele dróg wspinaczkowych w Alpach, Tatrach i Dolomitach. Przez wiele lat trenował zawodniczo Narciarstwo Alpejskie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Uczestnik najtrud-niejszych zawodów na świecie w skialpinizmie – Pierra Menta oraz dwukrotnie Trofeo di Mezzala-ma, jest też złotym medalistą Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie.
Mięguszowiecki Szczyt Wielki to drugi co do wysokości szczyt w Polsce (2438 m) i najwyższy w masywie Mięguszowieckich Szczytów. Szczególnie efektownie wygląda on od strony północnej – jego potężna, północna ściana opada ponad 1000 metrów w kierunku tafli Morskiego Oka!
Jest to jeden z ulubionych celów wśród taterników w otoczeniu Morskiego Oka – znajduje się tam kilkanaście dróg wspinaczkowych o charakterze alpejskim – długich i wymagających.
Pierwszego wejścia na ten szczyt dokonano dopiero w 1877 – był to Ludwik Chałubiński z przewodnikami Wojciechem Rojem i Maciejem Sieczką.
Na ten szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak – dla turystów jest on dostępny wyłącznie w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego. Najpopularniejsze wejście prowadzi tak zwaną „Drogą po Głazach”- mocno eksponowaną i wymagającą orientacyjnie trasą biegnącą po południowej stronie masywu.
ciepła odzież, kask, uprząż, buty wspinaczkowe, 3 zakręcane karabinki, przyrząd zjazdowy, rep.
Żabia Lalka (2095 m) to bardzo efektowna turnia skalna z charakterystyczną „głową” znajdująca się na wschód od Morskiego Oka w masywie Żabiego Mnicha.
Jest ona dostępna wyłącznie dla taterników – nawet najłatwiejsza trasa to droga wspinaczkowa o trudności II w skali UIAA.
Również podejście pod tą turnię od Czarnego Stawu pod Rysami jest bardzo efektowne – prowadzi przez Mokrą Wantę i Lalkowy Chodnik.
Pierwszy zdobywcą tego szczytu był między innymi Janusz Chmielowski -jeden z najwybitniejszych taterników polskich, autor pierwszego przewodnika taternickiego i zdobywca wielu szczytów tatrzańskich.
ciepła odzież, kask, uprząż, buty wspinaczkowe, 3 zakręcane karabinki, przyrząd zjazdowy, rep.
Giewont to szczyt-symbol: najbardziej znany szczyt w Polsce i jednocześnie najbardziej charakterystyczna góra w polskiej części Tatr.
Ma on wysokość 1895 m.
Na jego wierzchołku w 1901 roku postawiono krzyż o wysokości 15 metrów i wadze prawie 2 ton – blisko 500 osób brało udział w transporcie żelaznych elementów na wierzchołek!
Jednym z najbardziej popularnych szlaków wiodących na ten szczyt jest trasa z Kuźnic przez Halę Kondratową oraz z Doliny Strążyskiej przez Przełęcz w Grzybowcu.
Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na leżące ponad kilometr niżej Zakopane, dalej na Orawę, Podhale i Spisz, a w głębi Pilsko, Babią Górę, Gorce i Pieniny.
ciepła odzież
Projekt Akademia Górska został dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego, programu Małopolska Gościnna 2021, Gminy Zakopane oraz ze środków prewencyjnych PZU.