Moc Gór Festiwal

Zawody 2021

Edycja Pucharu Europy we wspinaczce sportowej 2021, w konkurencji bouldering, po raz pierwszy w Polsce jako impreza towarzysząca festiwalowi MOC GÓR 2021!

Tym razem zapraszamy Was do Krakowa w terminie 6-8 sierpnia 2021 roku na ściankę Avatar, aby podziwiać najlepszych europejskich wspinaczy na tych międzynarodowych zawodach. To pierwsze po Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019 zawody tej rangi rozgrywane w naszym kraju, które przyciągną na krakowski Avatar najlepszych europejskich zawodników w konkurencji bouldering. Bouldering to dyscyplina wspinaczki sportowej, polegająca na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form, tras – problemów wspinaczkowych. Zawodnicy mają za zadanie przejście określonej problemu wspinaczkowego, gdzie punktowane są dwa miejsca – mniej więcej w połowie ścianki – ZONA oraz na końcu boulderu – TOP. Za przygotowanie tras odpowiada Chief Routesetter IFSC , wspierać go będą doświadczeni polscy konstruktorzy dróg PZA.


Wspinaczka odbywa się bez asekuracji w postaci liny, jedynym zabezpieczeniem są grube materace na które zeskakują ze ściany. Im więcej zdobytych TOPów i ZON, tym lepszy wynik, liczone są również próby oddane na danym problemie.

Eliminacje wyłonią 40 półfinalistów (20 kobiet i 20 mężczyzn). Do finału awansuje 12-stu najlepszych zawodników (6 kobiet i 6 mężczyzn). Finały odbędą się w przyjemnej wieczornej atmosferze, o którą zadba DJ grający na żywo, a także specjalne oświetlenie.

Wspinaczka sportowa to młoda, dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu wspinaczki do programu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Wiemy również, że wspinaczka znajdzie się w programie Igrzysk w Paryżu w 2024 roku. Zawody w Zakopanem są kontynuacją rozgrywanych przez wiele lat zawodów rangi Pucharu Polski w boulderingu, posiadających markę i renomę, o których śmiało można powiedzieć, są jednymi z najlepszych zawodów w kalendarzu Polskiego Związku Alpinizmu.


Specjalnie dla kibiców, którzy nie będą w stanie uczestniczyć na żywo transmitować będziemy całe zawody online!

Do zobaczenia na AVATARze!