Moc Gór Festiwal

40-lecie zimowego zdobycia Mount Everestu

40-lecie zimowego zdobycia Mount Everestu

Spotkanie z uczestnikami wyprawy z okazji
40-lecia zimowego zdobycia Mount Everestu przez polską wyprawę kierowaną przez Andrzeja Zawadę.

17 lutego 1980 roku na szczycie najwyższej góry świata stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. W wyprawie brali udział także Józef Bakalarski, Krzysztof Cielecki, Ryszard Dmoch, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Zygmunt Heinrich, Jan Holnicki-Szulc, Robert Janik, Bogdan Jankowski, Stanisław Jaworski, Janusz Mączka, Aleksander Lwow, Kazimierz  Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Stanisław Kardasz, Krzysztof Żurek oraz Krzysztof i Mirek Wiśniewscy.

Podczas spotkania, pokarzemy prezentację przygotowaną przez Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Jest to emocjonujący wgląd w archiwalne materiały z wyprawy – zdjęcia, nagrania audio i wideo, które chronologicznie poprowadzą widzów aż na sam szczyt razem z uczestnikami wyprawy.

 

“Dzień 17 lutego 1980 r. był moim najszczęśliwszym dniem w życiu” A. Zawada

 

Do 1979 roku jedynie sto osób na świecie osiągnęło wierzchołek Everestu. Zimowa wyprawa na Mount Everest była początkiem zupełnie nowej ery w najwyższych górach świata – zimowego himalaizmu. Przed Polakami nikt nigdy nie wszedł na górę przekraczającą 8000 metrów wysokości zimą. 17 lutego na szczycie góry gór stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, a wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady odniosła międzynarodowy sukces. Odtąd wspinanie się zimą powyżej 8000 m stało się nowym kryterium górskiego sportu, uznanym i praktykowanym przez alpinistów na świecie.

Spotkanie jest współorganizowane przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

www.andrzejzawada.pl