Moc Gór Festiwal

Jury i JURY STUDENCKIE

międzynarodowy i polski konkurs filmowy

jury

piotr pustelnik

Doktor inżynierii chemicznej, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Trzeci polski himalaista, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, który zdobył wszystkich 14 ośmiotysięczników, za co otrzymał nagrodę „Super Kolosa 2010”. Twórca projektu „Trzy Korony” – pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Kroniki Ziemi (drugich co do wysokości szczytów kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum. W 2006 roku wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Czo Oju, Annapurna Wschodnia, Broad Peak – bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielania pomocy Tybetańczykowi.

W 2007 roku otrzymał nagrodę Explorers, przyznawaną co roku światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji podczas Explorers Festival w Łodzi. Od 2016 roku jest prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka „Ja, pustelnik. Autobiografia”.

 

 

 

 

DR MIRELLA KURKOWSKA

Absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, senator UW w kadencjach 2016–2020 oraz 2020–2024. Jako historyk idei zajmuje się między innymi dziejami filmu oraz badaniem relacji pomiędzy przekazem filmowym a świadomością historyczną społeczeństwa. Konfrontacja tego przekazu z wynikami najnowszych badań historycznych jest dla niej punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad specyfiką dziejów kultury i cywilizacji. Prowadzi na UW zajęcia dotyczące kinematografii, a także konserwatoria dotyczące dziejów kultury europejskiej. Po raz pierwszy znalazła się w jury Spotkań z Filmem Górskim w 2012 roku. Od tego czasu jest stałym uczestnikiem Festiwalu. Dr Mirella Kurkowska opiekuje się Jury Studenckim. Jest ona także inicjatorką i koordynatorką ogólnouniwersyteckiego cyklicznego seminarium studenckiego Centrum Europejskiego UW – Moc Gór.

Razem z organizatorami Festiwalu przygotowuje też Dni Górskie na UW, które przerodziły się w wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz akademicki.

darek załuski

Zaczął wspinać się w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (pierwsze wejście, 1989), Aconcaguę (1990), Denali (1997), Ama Dablam (2008), Gaszerbrum II (1997 i 2006), Czo Oju (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/1998, 2006/2007), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Szisza Pangmę (2003/2004, 2004/2005) i Gaszerbrum I (2012). Swoje filmy realizuje sam – od zdjęć po montaż. Nakręcone przez niego materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Obrazy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Przypadki pani Ani”, „Annapurna na lekko”, „Two on K2” i „No Ski, No Fun” zdobywały nagrody na wielu festiwalach. Darek Załuski uczestniczył we wszystkich projektach  wysokogórskich Andrzeja Bargiela: Szisza Pangma, Manaslu, Broad Peak,
Śnieżna Pantera i K2.

 

 

 

 

MACIEJ JABŁOŃSKI

Nagradzany fotograf współpracujący z „National Geographic Polska”, filmowiec, właściciel studia F11, absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii. Realizuje projekty filmowe i dokumentalne. Jego ostatni film „Selma”, którego akcja toczy się na Antarktydzie, zdobył wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Był wyświetlany m.in. w USA, Argentynie, Chinach, Korei Południowej i w wielu krajach Europy. Maciek – jako fotograf – lubi opowiadać o świecie i jego zależnościach, odpowiedzialnym działaniu i związku człowieka z naturą. Kocha góry, podróże w mało uczęszczane zakątki świata, jest amatorem wspinaczki górskiej i biegów ultra. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w magazynach „National Geographic Polska”, „ULTRA”, „Trail” czy „Traveler”. Jest dwukrotnym laureatem w konkursie fotografii prasowej Grand Press
Photo.

JANUSZ MAJER

Himalaista, podróżnik, lider wielu kluczowych wypraw w historii polskiego wspinania. Wraz z Arturem Hajzerem założył legendarną markę Alpinus, był także właścicielem marki HiMountain. Przez 12 lat kierował Klubem Wysokogórskim w Katowicach, przez blisko pięć lat był również szefem programu Polski Himalaizm Zimowy. Jest autorem licznych artykułów w prasie branżowej zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Choć sam zdobył jeden ośmiotysięcznik – Broad Peak – zapisał się na kartach historii polskiego wspinania jako jeden z najwybitniejszych liderów. Kierował między innymi wyprawami w Andy Peruwiańskie i Yosemite (1980 r., pierwsze polskie przejście The Nose) oraz na Langtang Lirung (1982 r.), Ganesh II (1983 r.), Broad Peak (1984 r.), Lhotse (1985 r.) i K2 (1986 r.).

międzynarodowy i polski konkurs filmowy

jury STUDENCKIE

JURY STUDENCKIE 19. FESTIWALU MOC GÓR TWORZY GRONO REKOMENDOWANE 
PRZEZ CENTRUM EUROPEJSKIE UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

SEMINARIUM STUDENCKIE „MOC GÓR” CENTRUM EUROPEJSKIEGO UW

 

 

ROBERT GROSZ

PRZEWODNICZĄCY JURY

Nocami mógłby przemierzać ulice razem z Travisem Bickle,z kolei w dzień zajadać się plackami wiśniowymi z agentem Cooperem. Rzeczywistość bywa jednak bardziej skomplikowana i na co dzień zajmuje się badaniami atmosfery, a w szczególności zjawiskiem turbulencji. Jest fizykiem, a jednocześnie kinofilem, który w kinie Elektronik z przyjemnością podpisałby swoje miejsce, żeby przypadkiem nigdy nie zostało zajęte. Uczestnik Akademii Filmowej, Akademii Filmu Dokumentalnego oraz licznych festiwali filmowych, gdzie czasami można jeszcze poczuć dreszcz nowych odkryć. Przewodniczący SKN UW dla Klimatu, studenckiej organizacji skupionej na edukowaniu z zakresu szeroko pojętej katastrofy klimatycznej. Kilkukrotnie zasiadał już w Jury Studenckim, lecz w tym roku będzie miał przyjemność pokierować jego pracami. 

KATARZYNA BRODA

Przygotowuje się na Uniwersytecie Warszawskim do obrony pracy magisterskiej z filozofii. Poznaje również historię kultury w dobie humanistyki cyfrowej na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce. Ze wszystkich przygód i doświadczeń intelektualnych najbardziej kocha te, które może współdzielić z Panią dr Mirellą Kurkowską. Uczestniczyła we wszystkich seminariach MOC GÓR. W tym roku po raz kolejny wejdzie w skład Jury Studenckiego CE, będzie pełnić tam funkcję sekretarza.

 

 

ZOFIA KŁOSIŃSKA

Obecnie studiuje europeistykę w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Chętnie działa na rzecz społeczności jako wolontariuszka oraz aktywnie udziela się w samorządzie. Prywatnie uwielbia teatr i malarstwo, zwłaszcza romantyczne. Fascynacja górami pojawiła się w jej życiu kilka lat temu, od tego czasu przeszła wiele szlaków. Chętnie ogląda filmy i wystawy poświęcone tej tematyce.

KAJA KURPIEWSKA

Studentka Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jako inicjatorka projektu społecznego useful.project promuje ideę „less waste”, która ma prowadzić ku zrównoważonej przyszłości. Parę lat temu wkroczyła na ścieżkę wymian międzynarodowych, dzięki którym mogła poznać różnorodność kultur, a kiedy pogoda i czas jej na to pozwoli, biega, bo to sprawia jej największą satysfakcję. Góry są dla niej przestrzenią, gdzie w pełni może realizować swoją pasję biegacza.

 

 

MAJA LAMBACH

Studiuje w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej. Ukończyła też socjologię, pedagogikę oraz filozofię.

Matka trójki wspaniałych dzieci, w tym syna z autyzmem. Codzienność związana z opieką nad dzieckiem o szczególnych potrzebach jest dla niej jak wyprawa na szczyt góry, która wymaga determinacji w podążaniu do przodu, zdobywania małych, osobistych szczytów.

JUSTYNA ŁĘSKA

Studentka ostatniego roku filozofii na UW, obecnie bada program estetyki wybranych filozofów i jej związki z przykładowymi nurtami w sztuce. Zawodowo muzealnik, z powołania korepetytor matematyki, z zamiłowania mól książkowy. Zaczytuje się książkami o bardzo różnorodnej tematyce – od biografii, poprzez fantastykę, po literaturę naukową. Miłośniczka kina (filmów, podobnie jak książek, każdego gatunku) i teatru, szczególnie TW-ON, gdzie miała przyjemność wcześniej pracować.

 

 

OLA SULEJOWSKA

Obecnie studiuje europeistykę w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto jest związana z aktywizmem lokalnym i międzynarodowym. Już w dzieciństwie zafascynowała się wszystkimi formami sztuki, co trwa do dziś. Łączy zainteresowanie polityką z sympatią do nauk politycznych, wierząc że kluczem do kreowania przyszłości jest gruntowne poznanie świata, który nas otacza.

MATEUSZ GREGORSKI

Mateusz Gregorski jest doktorantem Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, absolwentem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat zajmuje się porównywaniem systemów wsparcia w Polsce i Hiszpanii oraz tematyką bezzałogowych statków powietrznych i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Tytuł jego rozprawy brzmi „Technologie asystujące osobom z niepełnosprawnościami jako szansa na aktywizację zawodową”. Od dzieciństwa z racji zainteresowań zawodowych starszego brata poznawał tematykę górską.   Festiwal Spotkania z Filmem Górskim  Moc Gór śledzi od początku studiów oraz czynnie uczestniczy we wszystkich górskich wydarzeniach. Po raz kolejny będzie uczestniczył w pracach Jury Studenckiego CE.