Moc Gór Festiwal

Trzy rekordy na Cho Oyu

Trzy rekordy na Cho Oyu

„Trzy rekordy na Cho Oyu” – spotkanie z okazji 35-cio lecia zimowego wejścia na Cho Oyu oraz premiera najnowszej pozycji z serii „Pisma Zawady”. Spotkanie poprowadzi Apoloniusz Rajwa, a gościem będzie Maciej Pawlikowski, który to wraz z Maciejem Berbeką 12 lutego 1985 stanęli na szczycie Cho Oyu.

 

12 lutego 1985, Andrzej Zawada : „Spojrzałem na zegarek 14:20. Chwyciłem radiotelefon (…) „Halo, czy słyszycie?” – rozległ się chrypliwy głos głuszony wichurą. „Czy jesteście na szczycie?”. „Nie wiem, nie wiem, ale wyżej już nie można!”. Co za radość, taka droga i w dodatku zimą!”.

Podczas spotkania wrócimy do historycznej wyprawy, na której Polacy po raz kolejny udowodnili, że niemożliwe nie istnieje. Emocjonująca prezentacja, znakomici goście, bogata oprawa audio wizualna (w tym wiele niepublikowanych dotąd zdjęć) z pamiętnej wyprawy na Cho Oyu. Zapraszamy serdecznie.

Spotkanie jest organizowane we współpracy z Fundacją Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

AMZ_ChoOyu_Oboz_II_A-Zawada-E-Chrobak_fot.A_Heinrich
AMZ_ChoOyu_Portrety_Zawada
AMZ_ChoOyu_Szczyt_Heinrich_Kukuczka

Spotkanie bazować będzie w swej treści na książce jak również zaprezentowane będą niepublikowane materiały i zdjęcia.

Trzy rekordy na Cho Oyu

Książka, przez zawarte w niej bogate archiwum oraz dzięki formie kalendarium, stanowi wciągającą relację z historycznej wyprawy na Cho Oyu (1984/85), na której ustanowiono 3 rekordy zimowego wspinania: zdobyto dziewiczy zimą ośmiotysięcznik, po raz pierwszy zimowego wejścia dokonano idąc nową, trudną technicznie drogą, a Jerzy Kukuczka stał się pierwszym zimowym zdobywcą dwóch ośmiotysięczników w jednym sezonie!

Książka została napisana na bazie archiwalnych notatek, pamiętników i zdjęć pochodzących z Archiwum Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady i pozwala prześledzić losy wyprawy oczami Andrzeja Zawady.

Spotkanie jest współorganizowane przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

www.andrzejzawada.pl

Zapraszamy!