Moc Gór Festiwal

Jury 2022

międzynarodowy i polski konkurs filmowy

jury

piotr pustelnik

Doktor inżynierii chemicznej, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Trzeci polski himalaista, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, który zdobył wszystkich 14 ośmiotysięczników, za co otrzymał nagrodę „Super Kolosa 2010”. Twórca projektu „Trzy Korony” – pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Kroniki Ziemi (drugich co do wysokości szczytów kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum. W 2006 roku wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Czo Oju, Annapurna Wschodnia, Broad Peak – bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielania pomocy Tybetańczykowi.

W 2007 roku otrzymał nagrodę Explorers, przyznawaną co roku światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji podczas Explorers Festival w Łodzi. Od 2016 roku jest prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka „Ja, pustelnik. Autobiografia”.

 

 

 

 

DR MIRELLA KURKOWSKA

Absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, senator UW w kadencjach 2016–2020 oraz 2020–2024. Jako historyk idei zajmuje się między innymi dziejami filmu oraz badaniem relacji pomiędzy przekazem filmowym a świadomością historyczną społeczeństwa. Konfrontacja tego przekazu z wynikami najnowszych badań historycznych jest dla niej punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad specyfiką dziejów kultury i cywilizacji. Prowadzi na UW zajęcia dotyczące kinematografii, a także konserwatoria dotyczące dziejów kultury europejskiej. Po raz pierwszy znalazła się w jury Spotkań z Filmem Górskim w 2012 roku. Od tego czasu jest stałym uczestnikiem Festiwalu. Dr Mirella Kurkowska opiekuje się Jury Studenckim. Jest ona także inicjatorką i koordynatorką ogólnouniwersyteckiego cyklicznego seminarium studenckiego Centrum Europejskiego UW – Moc Gór.

Razem z organizatorami Festiwalu przygotowuje też Dni Górskie na UW, które przerodziły się w wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz akademicki.

darek załuski

Zaczął wspinać się w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (pierwsze wejście, 1989), Aconcaguę (1990), Denali (1997), Ama Dablam (2008), Gaszerbrum II (1997 i 2006), Czo Oju (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/1998, 2006/2007), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Szisza Pangmę (2003/2004, 2004/2005) i Gaszerbrum I (2012). Swoje filmy realizuje sam – od zdjęć po montaż. Nakręcone przez niego materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Obrazy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Przypadki pani Ani”, „Annapurna na lekko”, „Two on K2” i „No Ski, No Fun” zdobywały nagrody na wielu festiwalach. Darek Załuski uczestniczył we wszystkich projektach  wysokogórskich Andrzeja Bargiela: Szisza Pangma, Manaslu, Broad Peak,
Śnieżna Pantera i K2.

 

 

 

 

MACIEJ JABŁOŃSKI

Nagradzany fotograf współpracujący z „National Geographic Polska”, filmowiec, właściciel studia F11, absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii. Realizuje projekty filmowe i dokumentalne. Jego ostatni film „Selma”, którego akcja toczy się na Antarktydzie, zdobył wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Był wyświetlany m.in. w USA, Argentynie, Chinach, Korei Południowej i w wielu krajach Europy. Maciek – jako fotograf – lubi opowiadać o świecie i jego zależnościach, odpowiedzialnym działaniu i związku człowieka z naturą. Kocha góry, podróże w mało uczęszczane zakątki świata, jest amatorem wspinaczki górskiej i biegów ultra. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w magazynach „National Geographic Polska”, „ULTRA”, „Trail” czy „Traveler”. Jest dwukrotnym laureatem w konkursie fotografii prasowej Grand Press
Photo.

jury studenckie

 

 

katarzyna broda

Na Uniwersytecie Warszawskim przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej z filozofii. Studiuje również historię kultury w dobie humanistyki cyfrowej na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce. Zawodowo jest specjalistką ds. komunikacji. Aktualnie pracuje również nad cyklem scenariuszy do słuchowiska radiowego dla nowo powstającej rozgłośni radiowej w Wielkiej Brytanii, skierowanej do Polonii mieszkającej w różnych krajach. Uwielbia podróże, teatr i kino. Ze wszystkich przygód i doświadczeń intelektualnych najbardziej kocha te, które mogę współdzielić z Panią dr Mirellą Kurkowską.

ZUZANNA ZIÓŁEK

Obecnie studentka na Wydziale Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka wszelakich form teatralnych, sercem związana ze sztuką Pantomimy. Współtworzyła etiudę „Papierowa Miłość”, która została wystawiona na wydarzeniach, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, Festiwal Saturator Teatralny, czy Centralna Scena Tańca. W latach 2015-2021 aktorka teatru amatorskiego „Rękawiczka”. Obok fascynacji teatrem w jej sercu znajduje się również miejsce na miłość do malarstwa, podróży i muzyki, której tajniki poznaje w szkole muzycznej.

Uwielbia zapoznawać się z nowymi formami ekspresji artystycznej (również w kinematografii), przez co często bywa na festiwalach filmowych, takich jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czy Millennium Docs Against Gravity. Codziennie stara się czerpać z życia pełnymi garściami, co daje jej mnóstwo inspiracji i radości.

 

 

 

 

NATALIA GRENIEWSKA

Absolwentka Mongolistyki i Tybetologii na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dwukrotna stypendystka programu rządowego na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim w Ułan Batorze. Doktorantka w Zakładzie Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Pasjonatka Azji, jej kultury i sztuki, miłośniczka podróży, kina i literatury azjatyckiej

 

 

 

 

 

 

ANITA ZAWISZA

Doktor nauk o komunikacji społecznej i mediach. Pracownik Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Polskiej Biblioteki Cyfrowej i Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Zainteresowania badawcze: kino społeczne, film religijny, badanie wizerunku w mediach czy komunikacja i percepcja wizualna. Uczestniczka wielu Festiwali Filmowych w Polsce jak i za granicą (Festival de Cannes). Prywatnie: kinomaniaczka i grekofilka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MATEUSZ GRzEGORSKI

Jest doktorantem Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, absolwentem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat zajmuje się porównywaniem systemów wsparcia w Polsce i Hiszpanii oraz tematyką bezzałogowych statków powietrznych i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Tytuł jego rozprawy brzmi „Technologie asystujące osobom z niepełnosprawnościami jako szansa na aktywizację zawodową”. Tematyka górska nie jest mu obca , m.in. z racji zainteresowań zawodowych starszego brata, który od dzieciństwa opowiadał mu fascynujące przygody i historie związane z górami. Festiwal Spotkania z Filmem Górskim, a obecnie Moc Gór, śledzi od początku studiów i uczestniczy we wszystkich górskich wydarzeniach organizowanych na UW.

ROBERT GROSZ

Nocami mógłby przemierzać ulice razem z Travisem Bickle’em, z kolei w dzień zajadać się plackami wiśniowymi z agentem Cooperem. Rzeczywistość bywa jednak bardziej skomplikowana i na co dzień zajmuje się zawiłościami mikroświata chmur. Jest fizykiem atmosfery, a jednocześnie kinofilem, który z przyjemnością podpisałby swoje miejsce w kinie Elektronik, żeby przypadkiem nigdy nie zostało zajęte. Uczestnik Akademii Filmowej, Akademii Filmu Dokumentalnego oraz licznych festiwali filmowych, gdzie czasami można poczuć dreszcz nowych odkryć. Przewodniczący SKN UW dla Klimatu, studenckiej organizacji skupionej na edukowaniu z zakresu szeroko pojętej katastrofy klimatycznej.

 

 

NAGRODA JURY STUDENCKIEGO

 

 

Autorem statuetki jest Simovonyuk Iwan Wasiliowycz,  rzeźbiarz i grafik.
Urodził się w 1987 w  Trostjancu Śniatyńskim w zachodniej Ukrainie. W 2007 roku ukończył Wyższe Kolegium im. W. Yu Shkriblyaka, gdzie studiował na wydziale sztuk pięknych i dekoracyjnych oraz sztuki użytkowej, uzyskując tytuł mistrza artysty artystycznej obróbki drewna.
Zajmuje się  rzeźbą w drewnie i kamieniu oraz linorytem.
Od 2021 roku mieszka w Polsce.