Moc Gór Festiwal

Green film festival

 

 

żyjąc przeszłością

reż. Susan Kucera, 2018, USA, 90′

 

Zdobywca Oscara, Jeff Bridges, zabiera widza w niezwykłą podróż by wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie o to kim jesteśmy dzisiaj i jakie wyzwania ekologiczne przed nami stoją. Wraz z wybitnymi naukowcami i ekspertami pomaga nam zrozumieć nasze miejsce wśród gatunków zamieszkujących ziemię. To opowieść, która pozwala spojrzeć krytycznie na nas samych – jedyny na świecie gatunek, który sam rujnuje swoje środowisko – i dojrzeć konsekwencje naszych błędów, za które zapłacą przyszłe pokolenia. Dla nich nasza przyszłość będzie ich przeszłością, o którą musimy zadbać już dziś.

 

 

 

 

 

useless

reż. Rakel Gardarsdottir, Ágústa M. Ólafsdóttir, 2017, Islandia, 55′

 

 

 

W filmie dokumentalnym UseLess dziennikarka podąża za młodą matką – Viktorią, aby dowiedzieć się, dlaczego tak wiele marnujemy, tylko po to by kupować kolejne rzeczy. Marnotrawstwo i konsumpcjonizm są jednymi z największych zagrożeń dla środowiska, a twórcy filmu próbują w pogodny sposób pokazać nam rozwiązania tego problemu i uświadomić, że nawet małe kroki każdego z nas z osobna, mogą wiele zmienić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The good cup

reż. Sabine Schwab, 2018, Wielka Brytania, 18′

 

W Wielkiej Brytanii zużywa się rocznie 2,5 miliarda papierowych kubków. Pijemy coraz więcej kawy w pośpiechu, w drodze do pracy i w podróży, a to generuje tony śmieci. Często na pewno zastanawiamy się, czy odmówienie sobie jednej kawy może coś zmienić? Twórcy The Good Cup pokazują w jaki sposób wpadliśmy w te stosy papierowych kubków i co możemy zrobić i co możemy zrobić – także jako jednostka – by się z niego wydostać.

Piękna robota

reż. Piotr Biedroń, 2020, Polska, 7′

W poruszającej etiudzie twórcy mierzą się z problemem smogu, który od lat stanowi jedno z największych zagrożeń dla zdrowia Polaków. W historii Piotra Biedronia Pan Smog – diabelskie stworzenie z mgły i pyłu – przyjmuje ludzką postać. Tak, jak każdego roku, nakazuje on swojemu robotnikowi wykopać 44 tysiącegrobów, aby pochować w nich swoje przyszłe ofiary. Upał, brak miejsca i zepsuta koparka spowalniają jego plany. Czy zdążą przed zimą?

 

 

Greenfilm