PIątek, 18.00 - 19.00
LODOSPADY
GILBERTO MERLANTE OPOWIADA O HISTORII I SPECYFICE WSPINACZKI W LODZIE
Gilberto Merlante zaczął się wspinać w wieku 15 lat, jest historykiem alpinizmu, dziennikarzem, międzynarodowym instruktorem FASI oraz instruktorem wspinaczki CAI (Włoskiego Klubu Alpejskiego). Podczas prezentacji opowie o historii alpinizmu i początkach wspinaczki na lodospadach, ilustrując te zagadnienia fotografiami i grafikami ze zbiorów Górskiego Muzeum Narodowego w Turynie, w którym pracował przez kilkanaście lat. Pokaże też zdjęcia oraz nagrania z najciekawszych i najtrudniejszych lodospadów w Alpach, m. in. kultowej drogi „Beyond Good and Evil”, ale także mniej znanych rejonów, na przykład tureckiej Anatolii. Nie zabraknie również fotografii przedstawiających przyjaciół prelegenta (m.in. nieodżałowanego Piotra Morawskiego) podczas lodowych wspinaczek.
PIĄTEK, 19.00 - 20.00
Druga Polka na K2
SPOTKANIE Z MONIKĄ WITKOWSKĄ
Monika Witkowska – himalaistka, żeglarka, podróżniczka i autorka kilkunastu książek – opowie o swojej najważniejszej wyprawie w 2022 roku, podczas której zdobyła wymarzony szczyt K2. Monika jest dopiero drugą – 36 lat po Wandzie Rutkiewicz – Polką, która stanęła na górze świata ustępującej wysokością jedynie Mt. Everest. I chociaż nie jest to już taki sam szczyt, jak w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, to wciąż jest tym najważniejszym i wymarzonym dla wielu ludzi gór z całego świata. Jak zmieniło się zdobywanie K2 i dlaczego przez długie lata mówiło się, że Czogori nie lubi kobiet – dowiemy się z prelekcji.
PIĄTEK, 20.00 - 21.30
SKIALPINIZM W TATRACH
o najtrudniejszych tatrzańskich liniach opowiadają Piotr Konopka i Miroslav Peťo. Rozmowę poprowadzi: Piotr Drożdż
Rozmowa z autorami ekstremalnych narciarskich linii w Tatrach. Grupę czołowych słowackich skialpinistów reprezentuje Miroslav Peťo, który dokonał tak trudnych zjazdów, jak te południowo-zachodnią ścianą Kieżmarskiego Szczytu, wschodnią ścianą Pośredniej Grani czy południowo-zachodnią ścianą Diablowiny w Grani Baszt. Miroslav wraz z bratem Rastislavem znani są z dobrej dokumentacji filmowej i zdjęciowej swoich zjazdów, toteż prezentacja części zasobów ich bogatego archiwum z pewnością doda atrakcyjności zakopiańskiej prelekcji. Z kolei najlepsze osiągnięcia skialpinistyczne Piotra Konopki – np. zjazdy z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego do Czarnego Stawu czy z Małej Wołowej Szczerbiny Zachodem Grońskiego – datują się na lata osiemdziesiąte i początek dziewięćdziesiątych XX wieku, czyli sprzed epoki upowszechnienia cyfrowej rejestracji obrazów. Nie możemy więc w tym przypadku spodziewać się tylu multimediów co w przypadku Miro Peťo, ale z pewnością doczekamy się barwnych wspomnień i niezapomnianych anegdot.
SOBOTA, 18.00 - 19.00
O SKITURINGU PRAKTYCZNIE
Rozmowa z Anną Figurą z okazji zakopiańskiej premiery książki „Skitury. Kompletny narciarski podręcznik.”. Prowadzenie: Piotr Drożdż
Napisanie książki będącej pierwszym polskim podręcznikiem skituringu było wyzwaniem nawet dla Mistrzyni Świata i Europy w narciarstwie wysokogórskim. Dzielenie się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, zwłaszcza w formie pisemnej, zawsze daje impuls nie tylko do uporządkowania, ale wręcz poszerzenia swojej wiedzy. Tak też było niewątpliwie z Anną Figurą, która opowie o swojej książkowej przygodzie, a także podzieli się z widzami praktycznymi poradami dotyczącymi techniki podchodzenia i jazdy w terenie, bezpieczeństwa i treningu. Niewątpliwą atrakcją będzie też możliwość uzyskania dedykacji na pachnącym jeszcze farbą drukarską poradniku.
SOBOTA, 19.00 - 20.00
WARSZTATY PETZL
Maciek Ciesielski – Wspinaczka alpejska
„light & fast” i big-wallowa praktycznie – warsztaty PETZL.
Jeden z czołowych polskich przewodników wysokogórskich i doświadczony alpinista, który wspinał się na ścianach Karakorum, Patagonii, Alaski, Yosemite i Grenlandii, Maciek Ciesielski, jest z pewnością odpowiednią osobą, aby podzielić się praktyczną wiedzą i patentami przydatnymi podczas górskiej wspinaczki typu „light & fast” i w trakcie wielodniowych przygód big-wallowych. Jest to także świetne preludium do prelekcji Silvo Karo, który opowie o swoich największych osiągnięciach w górach świata.
SOBOTA, 20.00 - 20.30
CELEBRACJA MOCY GÓR
SOBOTA, 20.30 - 22.00
Rock’n’Roll na ścianach świata
SILVO KARO – LAUREAT PIOLET D’OR CARRIÈRE 2022
Silvo Karo to jedna z alpinistycznych legend Słowenii – kraju, który wyjątkowo ceni górskie talenty. Osiągnięcia Silvo zostały docenione na całym świecie, czego najlepszym dowodem jest uhonorowanie go w tym roku Złotym Czekanem za całokształt działalności – Piolet d’Or Carrière. Słoweniec opowie o swoich przygodach na najhonorniejszych turniach Patagonii: Cerro Torre i Fitz Royu, na smaganych wiatrem urwiskach Karakorum: Trango Nameless Tower i Bhagirathi III oraz w rodzimych Alpach Julijskich. Nie zabraknie barwnych opowieści o innych legendach słoweńskiej sceny: m. in. Janezie Jegliču i Frančku Knezie, z którymi stworzył legendarny zespół „Słoweńskich Trzech Muszkieterów”.
NIEDZIELA, 14.00 - 15.00
BEATA SABAŁA-ZIELIŃSKA
Beata Sabała-Zielińska o swoich książkach opisujących służbę ratowników TOPR
Beata Sabała-Zielińska jest autorką książkowych bestsellerów opowiadających o pracy ratowników TOPR: „Żeby inni mogli przeżyć” i „Nie każdy wróci”. W tym roku dodała do nich jeszcze pozycję skierowaną do najmłodszych czytelników: „TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka.” Podczas prelekcji dla widzów festiwalu Moc Gór dziennikarka opowie o etosie ratownika górskiego, o kulisach pracy nad książkami i podzieli się swoimi refleksjami na temat niewątpliwego fenomenu, jakim jest Górskie Pogotowie w Tatrach.
NIEDZIELA, 15.00 - 16.00
Na nartach przez polskie góry
Wojtek Szatkowski – zakopiańska premiera książki „Narciarstwo wolności”
Wojtek Szatkowski jest pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego, historykiem narciarstwa i autorem wielu książek oraz setek artykułów w prasie fachowej. Przede wszystkim jest jednak prawdziwym entuzjastą skituringu, rokrocznie spędzającym „na fokach” dziesiątki dni i niezrównanym gawędziarzem, który jak mało kto opowiada o swojej pasji. Podczas zakopiańskiej premiery swojego najnowszego przewodnika „Narciarstwo wolności. Przewodnik skiturowy po górach polskich” widzowie z pewnością mogą liczyć na rekomendacje skiturowych wypadów na nadchodzący sezon okraszone garścią anegdot i ciekawostek historycznych.
NIEDZIELA, 16.00 - 17.00
Broad Peak i Gaszerbrum II na nartach
SPOTKANIE Z BARTKIEM ZIEMSKIM
PROWADZENIE: PIOTR DROŻDŻ
Bartek Ziemski należy do najmłodszego pokolenia polskich alpinistów, które można już chyba nazwać „Pokoleniem Sakwy”. Swoje pierwsze wysokogórskie szlify zdobywał jako członek Grupy Młodzieżowej PZA. Zapisał wtedy w swoim górskim CV przejście jednej z najbardziej znanych alpejskich grani Peuterey Integrale oraz udział w wyprawach na Lhotse i Laila Peak. Jest znakomitym skialpinistą, co udowodnił już w 2021 roku, kiedy zjechał z sześcio- i pięciotysięczników w Peru. W tym roku pokazał pełnię swoich możliwości, dokonując zjazdów z dwóch ośmiotysięczników: Gasherbruma II (jako pierwszy Polak) i Broad Peaka (powtarzając wyczyn Andrzeja Bargiela) w ramach Karakorum Beskid Expedition. Właśnie o tej ekspedycji opowie w trakcie zakopiańskiego spotkania.