Moc Gór Festiwal

Wyniki Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach Moc Gór Festiwalu

Wyniki Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach Moc Gór Festiwalu
Grand Prix Schroniska PTTK Morskie Oko

Godspeed, Los Polacos!

Adam Nawrot, syn emigrantów do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej odnalazł w opowieściach pokolenia swoich ojców fascynujące wątki. Powrócił do przeszłości, do nieistniejącego już świata i z pomocą archiwalnych materiałów filmowych, telewizyjnych, prasowych, animacji, wizualizacji, dźwięków i muzyki oraz relacji dzisiejszych „Canonades” zrekonstruował go, budując fascynujący film o marzeniach młodych Polaków w latach 70., o zdobyciu najgłębszego kanionu świata i szalejących dookoła wichrach historii.

Nagroda Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady dla Najlepszego Filmu Polskiego

Ściana cieni

Film przenosi nas w Himalaje, gdzie pod pretekstem wyprawy na wysoki szczyt autorka otwiera dla widza świat Szerpów, plemienia odwiecznie związanego z górami wysokimi. Autorka, co Jury doceniło w sposób szczególny, zadaje za pośrednictwem jednej rodziny szerpańskiej sobie i widzom pytanie o rolę gór w ich życiu, ryzyko społeczne jakie niesie za sobą praca tragarza wysokogórskiego oraz zadaje pytania o ich pragnienia i potrzeby. Czyni to, co także Jury bardzo doceniło, z niezwykła wrażliwością i atencją. Film wyróżnia się warsztatem twórczym i doskonałą jakością realizacyjną.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego

kiedy śnieg topnieje

 Autor filmu umiejętnie przeciwstawia sobie dwa równoległe wątki pozornie niezwiązane ze sobą. Chaotyczny świat pracującej w sklepie w Rzymie dziewczyny i pełen harmonii i majestatu świat jej ojca, samotnego pasterza reniferów. Wnikliwa obserwacja życia na Syberii we wspaniałym otoczeniu surowej i bezkresnej tajgi skłaniają do refleksji nad miejscem człowieka we współczesnym świecie.

Nagroda Hotelu Mistral w Gniewinie w kategorii kulturalno-społecznej

święty chleb

Nikt nie decyduje się zostać kulbarem – to po prostu nieunikniona konsekwencja braku innej formy pracy. Od pierwszego ujęcia film trzyma w napięciu, pokazuje nam ogromną siłę i determinację kulbarów, którzy z powodu biedy, głodu i rozpaczy transportują towar przez górskie przełęcze, stawiają czoła wielu niebezpieczeństwom i ekstremalnej pogodzie. Zrobią wszystko, aby pomóc swojej rodzinie i przynieść na stół święty Chleb. Reżyserowi udało się stworzyć bardzo mocny i przejmujący dokument, który zostaje w pamięci długo po zakończeniu filmu!

Nagroda Polskiego Związku Alpinizmu w kategorii sportowo wyczynowej

brenva zimą

Jury doceniło oryginalny zamysł realizacyjny polegający na utrzymanej w konwencji kina czarno-białego niemal reporterskiej relacji z dramatycznej i niestety zakończonej niepowodzeniem akcji ratunkowej w Alpach. Autorzy filmu zastosowali w nim ascetyczną formę filmową wykluczającą inscenizacje i polegali wyłącznie na oryginalnych materiałach filmowych, co dodało temu obrazowi niezwykły urok. Walory filmu uzupełniają doskonały montaż i oryginalna warstwa muzyczna.

Nagroda publiczności

opętany

Nagroda Jury Studentów i Doktorantów Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego

święty chleb

Nagroda Jury Młodzieżowego

ściana cieni

Nagroda Specjalna

Nasze góry

Historia rodziny wychowującej synów z autyzmem, prowadzących oryginalną terapię ruchową i psychiczną polegającą na wędrowaniu z dziećmi w różnych górach jest sama w sobie wzruszająca i chwytająca za serce. Twórcy filmu zdaniem Jury w niezwykle subtelny i delikatny sposób pokazali niezwykłe uczucie łączące rodzinę, determinację rodziców, miłość i przywiązanie. Dla autorów filmu, co Jury także doceniło, najważniejszy był autentyzm i prostota przekazu.