Moc Gór Festiwal

Online

Moc Gór Festiwal to wielkie święto filmu górskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają do obejrzenia online aż 31 wyjątkowych produkcji, które z pewnością na długo zapadną w pamięci widzów. Uczestników wydarzenia czekają projekcje z całego świata (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, USA, Hong Kong, Nepal, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Iran). 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo.

Filmy będzie można oglądać w terminie od 24.06.2021 godz: 9:00, do 04.07.2021 godz: 23:59. Cena karnetu wynosi 59 zł. Dostępne będą również bilety na pojedyncze filmy w cenach 9 zł, 15 zł oraz 19 zł.

Filmy można oglądać tylko na terenie Polski.

 

 

reż. Elena Goatelli, 2021, Włochy, 70’

Angelika Rainer, urodzona w Merano w 1986 r., to trzykrotna mistrzyni świata we wspinaczce lodowej, doceniona i znana na całym świecie. Była pierwszą kobietą w jej rodzinie, która mogła sama zdecydować, co chce robić w życiu.

reż. Pepe Molina Cruz, 2021, Hiszpania, 8’

Dokument opowiada o powolnym, ale stałym topnieniu lodowców i związku tego zjawiska ze zmianami klimatu. Zdjęcie do filmu powstawały na Antarktydzie, Grenlandii, Islandii oraz w Argentynie i Chile. Badania lodowców mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia zmian klimatycznych. 

 

 

 

 

reż. Raul Gonzalez, 2021, Hiszpania, 6’

Opowieść o Maite Sánchez, która żyje z rodziną w górach i walczy o przetrwanie Betizú – ostatniej dzikiej rasy krów.

reż. Marcel El-Metwally, 2020, Niemcy, 26’

Krótkometrażowy film etnograficzny Marcela El-Metwally’ego, który z racji swojego wykształcenia (ukończył psychologię społeczną, a obecnie studiuje etnografię wizualną) często porusza wątki społeczno-kulturowe.

 

 

 

 

reż. Tony Cheung, 2020, Hong Kong, 14’

Lama Crack to wyjątkowa droga na ścianie w Sok Kwu Wan na wyspie Lamma w Hongkongu. Przyjaciel reżysera, William Chan, próbuje ją przejść pomiędzy pracą, treningami i innymi trasami.

reż. Kedar Shrestha 2019, Nepal, 13’

Junu, 5-letnia dziewczynka, ma problemy z odróżnianiem prawej strony od lewej. Dorośli często zwracają jej uwagę, że ma nieprawidłowo założone buty. Po wielu próbach dziewczynka w końcu wymyśla sposób na rozwiązanie tego problemu.

 

 

 

 

reż. Mykhail Bogdanov, 2020, USA, 4’

Film ukazuje brutalną rzeczywistość topnienia lodowca Vatna na Islandii. To największy lodowiec w Europie, który w zastraszającym tempie topnieje z powodu zmian klimatycznych. Jego zniknięcie będzie miało fatalne skutki dla naszej planety.

reż. Adam Rubin, Dan Lior, 2020, Izrael, 10’

Film opowiada o sile ludzkiego ducha – sześciu światowej klasy slacklinerów udaje się w głąb norweskich gór, aby spróbować czegoś, czego nigdy wcześniej nie dokonano: przejścia po linie zawieszonej między dwoma kolosalnymi klifami, oświetlonej jedynie przez zorzę polarną.

 

 

 

 

reż. Pedro Cubiles, 2020, Hiszpania, 35’

Film powstał na Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich. Opowiada historię Mistrza Paco i jego pasji do „skoku o tyczce”. Technika poruszania się przy pomocy tyczki pomagała pierwszym kanaryjskim pasterzom szybko przemierzać górzyste tereny i duże odległości w poszukiwaniu swoich stad. Dziś ta tradycja jest wciąż żywa dzięki Mistrzowi Paco, który dzieli się swoją wiedzą z młodym pokoleniem.

reż. Dań Schwert, 2020, USA, 15’

Film dokumentujący prawie 30 lat działalności nielegalnej, podziemnej społeczności BMX w Seattle.

 

 

 

 

reż. Michele Bellio, 2021, Włochy, 14’

Poruszająca historia miłosna, zagubiona w przeszłości. Góry gdzieś w regionie Trydent – Południowy Tyrol, miejsce dla ducha i duszy. Dwadzieścia zdjęć zrobionych pomiędzy wiosną i latem 1934 r., którym towarzyszy ścieżka dźwiękowa i opowieść narratora.

reż. Trond Kvig Andreassen, 2020, Norwegia, 60’

W 2014 roku muzyk Magnus Eliassen przeniósł się na Lofoty, aby komponować nowe utwory. Po latach sukcesów z popową grupą Sirkus Eliassen musiał zacząć od początku. Uciec od oczekiwań i rzeczywistości. W ciszy gór i morza odnalazł swój dawny rytm i miłość do muzyki.  Film o dojrzewaniu, nadziejach, ucieczce i samorealizacji.

 

 

 

 

reż. Aleksei Golovkov, 2021, Rosja, 62’

Dwoje ludzi. Dwa różne światy. On jest samotnikiem  i pasterzem reniferów. Jego domem są pokryte śniegiem góry i tajga. Zależy tylko od siebie, ponieważ jego życie jest absolutną wolnością. Ona mieszka w Rzymie, prawie cały swój czas poświęca pracy i wyjeżdża tylko na krótkie urlopy.

reż. Gullaume Broust, 2020, Francja, 28’

Żaglówka Maewan przybywa w 2018 roku na wyjątkową wyspę Polinezji – Makatea. Rafa koralowa, turkusowe morze, duża różnorodność fauny i flory, wymarzony krajobraz… Sześć miesięcy później twórcy filmu wracają z zespołem dwudziestu entuzjastów, wspinaczy, speleologów, ratowników, edukatorów, ekologów, mediatorów… aby stworzyć projekt „Makatea Vertical Adventure”. 

 

 

 

 

reż. Linus Herbig – Matten, 2020, Niemcy, 27’

Obecnie ponad 40 milionów ludzi na świecie to współcześni niewolnicy. Nie mają łańcuchów na szyi, jak niegdyś, ale to ten sam system. W 2019 roku Naresh Kumar wyruszył w swoją największą dotychczas przygodę. Chce przejechać rowerem – tandemem z Ćennaj w Indiach do Hamburga w Niemczech. Po drodze zaprasza nieznajomych i przyjaciół, aby zajęli tylne siedzenie i pomogli mu pedałować dla sprawy. Podczas wspólnej jazdy opowiada o współczesnym niewolnictwie i rozpaczliwej potrzebie działania.

reż. Nico Hambleton, 2020, Wielka Brytania, 11’

Film opowiada o wyzwaniach, przed którymi stanął Jerome Mowat jako ratownik medyczny podczas pandemii i o tym, jak wspinaczka stałą się dla niego ucieczką od trudnej rzeczywistości.

 

 

 

 

reż. Jan Masny, 2020, Wielka Brytania, 20’

Historia alpinisty, który obserwując degradację środowiska naturalnego, poszukuje sposobów na zaangażowanie się w walkę z tym problemem. Film porusza temat zmian klimatycznych i pokazuje, że wciąż możliwe jest zmienianie świata na lepszy.

reż. Andrea Azzetti, 2020, Włochy, 26’

W czerwcu 2020 r. schroniska zostają ponownie otwarte pośród tysiąca niepewności związanych z pandemią, która narzuca nowe zasady i wymaga adaptacji przestrzeni. Dla pełnej entuzjazmu Roberty to wyzwanie i misja. Poprzez codzienne wysiłki i chwile samotności rozwija się intymna historia, w której bohaterka zadaje sobie pytania o swoją przyszłość i zastanawia się nad dramatem rzeszy ludzi dotkniętych pandemią. Schronisko staje się w ten sposób miejscem, które łączy rodzinę i góry, pracę i marzenia, a powoli, wraz z przybyciem pierwszych wędrowców i ich dzieci, rozpala nadzieję na lepsze jutro.

 

 

 

 

reż. Chris Vultaggio, 2020, USA, 30’

Działania. To paskudne słowo związane z wszelkimi aktywnościami na łonie natury, a wraz z ich rosnącą liczbą – ze szkodami w naszym pięknym środowisku. „Conserve” opowiada historię działań w słynnych górach Shawangunks, kamienia węgielnego wspinaczki na północno-wschodnim wybrzeżu USA oraz pokazuje, co dla świata przyrody oznacza zmieniający się obraz naszych społeczności.

reż. Adam Nawrot, 2020, USA, 88’

Opowieść o pięciu studentach, którzy po spływie najgłębszym kanionem świata Colca (Peru), walczą o demokrację w krajach Bloku Wschodniego. Twórcy filmu to pierwsze pokolenie polsko-amerykańskich filmowców, którzy przyglądają się losom swoich rodziców – imigrantów i historii komunizmu.

 

 

 

 

reż. Ignasi Lopez Fabregas, 2020, Hiszpania, 13’

Zdobywanie szczytów najwyższych gór to pasja zamożnego alpinisty. Do skompletowania tej specjalnej kolekcji brakuje mu jeszcze tylko jednej góry: niemożliwego szczytu, na który jest zdeterminowany wejść, bez względu na wszystko.

Jego żona znudzona czekaniem, aż mąż wróci z pełnych emocji górskich eskapad, postanawia poszukać własnej przygody i spróbować wspinaczki na skromniejszych drogach. Jako kobieta będzie musiała pokonać przeszkody, które okażą się trudniejsze niż samo zdobycie szczytu. Losy obu postaci się połączą. 

reż. Krzysztof Świderski, 2020, Polska 8’

Dokumentalna impresja o zejściu w głąb jaskini. Grotołaz mierzy się z ciemnością wnętrza ziemi. 

 

 

 

 

reż. Marcjanna Lelek, Polska, 2021, 4 min.

Zawiła intryga, porachunki gangów, przemytnicy, drobne cwaniaczki, szpieg i gadzina wszelaka, słowem, warszawskie podziemie wspinaczkowe. Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiej gangsterskiej historii z jednego bielańskiego podwórka.

reż. Kobas Laksa, 2021, Polska, 20’

Jarek Pieniak prowadzi bloga: zespoldowna.info, na którym prezentuje naukowe rozważania i koncepcje dotyczące wsparcia osób z zespołem Downa i ze spektrum autyzmu. Pasją Jarka jest zdobywanie szczytów – dosłownie górskich trudnych szlaków. W podróż ze sobą bierze żonę i dwóch synów – Janka (13lat) z zespołem Downa i Kamila (25lat) – autystę. Jarek od lat inspiruje rodziców dzieci z zespołem Downa i z autyzmem do działania wbrew stereotypom i ograniczeniom.

 

 

 

 

 reż. Eliza Kubarska, 2020, Polska/Niemcy/Szwajcaria/, 90’

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski znajdującej się u podnóża góry.

reż. Thibaut Sichet, 2020, Francja, 20’

63 lata temu dwóch młodych mężczyzn usiłowało zdobyć Mont Blanc zimą. Zagubieni w burzy, pozostawali uwięzieni na górze przez 10 dni. Przy pomocy materiałów archiwalnych twórca filmu rekonstruuje ich wejście i próbę ich uratowania. Jednocześnie wraca na miejsce wydarzeń, by zrozumieć ich historię.

 

 

 

 

reż. Benoît Regord, 2020, Francja, 26’

Antoine Le Menestrel, legenda francuskiego wspinania, opowiada o swoich dokonaniach – od odkrycia słynnego rejonu Buoux w młodości ze swoim bratem i rodzicami, przez wytyczanie nowych dróg, aż po jego dzisiejszą wizję wspinaczki. Duża część historii wspinania sportowego we Francji została napisana właśnie w Buoux, szczególnie przez tzw. „Gang Paryżan” („Le Gang des Parisiens”, do którego należał Antoine) i pierwsze przejście drogi 8a. 

reż. Jakub Brzosko, 2021, Polska, 36’

„Opętany” – film dokumentalny o zakopiańskim wspinaczu Marcinie Gąsienicy – Kotelnickim, ukazujący bohatera w jego naturalnym otoczeniu skalnego świat Tatr. W filmie spotykamy mentorów Marcina: Jana Muskata, Piotra Korczaka, Wojciecha Kurtykę. Ponad 30 letnia historia wspinaczkowa Marcina, to symboliczna „ścieżka góry”, pełna inspiracji, motywacji, ale przede wszystkim determinacji aby pokonywać najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w Tatrach. Reżyser zafascynowany postacią swego bohatera, mówi ustami antropologa Kuby Szpilki „(…) jest takie wielkie zdanie: dopiero w świetle innego bycia, nasze własne staje się dla nas do myślenia(…)”.

 

 

 

 

reż. Guillaume Broust, 2021, Szwajcaria, 56’

Szwajcaria to prawdziwy raj dla wspinaczki wielowyciągowej, a także kraj, w którym Cedric Lachat urodził się i wychował. Wraz z jego wyjątkowym poczuciem humoru i niepohamowanym entuzjazmem, doświadczymy piękna i będziemy podziwiać pięć legendarnych szczytów i pasm górskich: Eiger, Gastlosen, Wendenstöcke, Lauterbrunnen i Rätikon. Oprócz ujęć filmowych najtrudniejszych dróg (8a i wyżej), zobaczymy również uznanych wspinaczy, którzy opowiedzą o tym, jak na przestrzeni czasu zmienił się sprzęt i samo wspinanie, od tradycyjnej do nowoczesnej wspinaczki sportowej.

reż. Rahim Zabihi, 2020, Iran, 54’

To historia ludzi, którzy codziennie poświęcają swoje życie, żeby zarobić na chleb i utrzymanie swoich rodzin. Przemycając towary pokonują trudne trasy górskie, gdzie zagrażają im nie tylko lawiny, ale i żołnierze pilnujący granic.

 

 

 

 

reż. Nate Kenney, 2019, USA, 5’

Filmowe spojrzenie w głąb świata synoptyka i obserwatora lawin, Alexa Marienthala.