Moc Gór Festiwal

Potęga Karpat – Wycieczki Szlakiem Kultury Wołoskiej

WYCIECZKI SZLAKIEM KULTURY WOŁOSKIEJ

HArmonogram

EDUKACJA WOŁOSKA W DRODZE

NIEDZIELA 18.12.2022

9:00 – 15:00 Wycieczka TATRZAŃSKA „Wołosi w Tatrach – historyczne mity, magia, nazewnictwo i muzyka” WIĘCEJ…
9:00 – 15:00 Wycieczka GORCZAŃSKA „Wołosi w Beskidach – historyczne mity, magia, nazewnictwo i zielarstwo” WIĘCEJ…

 

Wycieczka TATRZAŃSKA „Wołosi w Tatrach – historyczne mity, magia, nazewnictwo i muzyka”

Termin: 18 grudzień 2022 r.
Trasa: TATRY | Wierchporoniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja (1489 m. n.p.m.) i z powrotem
Spotkanie uczestników: 9.00 na parkingu na Wierchporońcu
Liczba osób: maksymalnie 20 osób
Zapisy: do dnia 9 grudnia na adres: karpaty@mocgor.pl

Opis: W tym punkcie programu przeniesiemy się do czasów antycznych, w których dojrzewała kultura Wołochów – ludu wywodzącego się od starożytnych Daków, Traków lub Ilirów. Niczym uczniowie Arystotelesa (perypatetycy) ruszymy na szlaki górskie. W trakcie przechadzki w kontakcie ze śladami pozostawionymi przez kulturę Wołochów (ścieżki, hale, nazewnictwo, instrumenty muzyczne, budownictwo) i z żywą przestrzenią gór w której rodziła się kultura wołoska zrewidujemy historyczne mity wołoskie, poznamy tajemnice ludowej toponomastyki, doświadczymy w sposób empiryczny tajemnic przepełnionego magią szałaśniczego życia pod Wołoszynem, a także usłyszymy jak rozchodzą się w tatrzańską przestrzeń dźwięki pasterskiej fujary i dud. Tej wiedzy nie zdobędziesz czytając zwykłe przewodniki!

Prowadzący: Wycieczka edukacyjna będzie prowadzona pod okiem małżeństwa zawodowo i rodzinnie związanego z całym regionem Karpat: Justyny Cząstki-Kłapyty – przewodniczki tatrzańskiej, wykładowczyni na UJ, specjalizującej się od strony dawnych wierzeń wołoskich w muzyce, nazewnictwie i magii Karpat oraz górala babiogórskiego – Piotra Kłapyty – przewodnika beskidzkiego, wykładowcy na UJ, znawcy geologicznej i geomorfologicznej historii Tatr, Karpat Wschodnich i Południowych, rysownika panoram beskidzkich i tatrzańskich, muzykanta (dudy, trembita, fujary pasterskie, gęśle), autora artykułów oraz map poświęconych osadnictwu wołoskiemu w Karpatach.

Wycieczka GORCZAŃSKA „Wołosi w Beskidach – historyczne mity, magia, nazewnictwo i zielarstwo”

Termin: 18 grudzień 2022 r.
Trasa: GORCE | Ochotnica Górna – Gorc (1228 m.n.p.m.) – wieża widokowa im. Dawida Wołocha – założyciela pierwszej gorczańskiej osady wołoskiej
Spotkanie uczestników: 9.00 parking przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej
Liczba osób: maksymalnie 20 osób
Zapisy: do dnia 9 grudnia na adres: karpaty@mocgor.pl

Opis: W tym punkcie programu przeniesiemy się do czasów antycznych, w których dojrzewała kultura Wołochów – ludu wywodzącego się od starożytnych Daków, Traków lub Ilirów. Niczym uczniowie Arystotelesa (perypatetycy) ruszymy na szlaki górskie. W trakcie przechadzki w kontakcie ze śladami pozostawionymi przez kulturę Wołochów (ścieżki, polany, nazewnictwo, budownictwo) i z żywą przestrzenią gór w której rodziła się kultura wołoska, zrewidujemy historyczne mity wołoskie, poznamy sensy wołoskiego nazewnictwa gorczańskiego, historie życia na szałasie oraz tajemnicę „apteczki bacy”. Tej wiedzy nie zdobędziesz czytając zwykłe przewodniki!

Prowadzący: Wycieczka edukacyjna będzie prowadzona przez Grzegorza Szarka – przewodnika beskidzkiego, tatrzańskiego i UIMLA, zawodowo zajmującego się przewodnictwem w Polsce, na Słowacji i Ukrainie. To nie jest codzienny przewodnik, zaskakuje i zaraża swoich klientów pasją do gór, odkrywania w nich tajemnic przez zgłębianie niebanalnej wiedzy, z której można czerpać siły do codziennego życia.

Projekt Potęga Karpat zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego